İstanbul'da sürpriz randevu

Irak Cumhurbaşkanı Talabani İstanbul'da, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'la bir araya geldi.

22.12.2010 - 17:19

İstanbul'da sürpriz randevu

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani İstanbul'da, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'la görüştü.

Bir saat 15 dakika süren görüşmenin ardından Ahmet Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türk şunları söyledi; “Celal Talabani Türkiye'de barışın sağlanması konusunda Ortadoğu'da barışın sağlanması konusunda önemli bir misyon önemli bir role sahip olan cumhurbaşkanıdır.

Bugün bir taslak bile olmayan bir fikir ve tartışma düzeyinde olayı farklı bir şekilde yansıtması halklar arasında tedirginliğin gelişmesine neden oluyor.

Ben birinci ağızdan şunu söylemek istiyorum yaptığımız çalışmalar tamamen fikir alışverişi demokratik özerklikten ne anlıyoruz demokratik özerklik nasıl olmalıdır ama birileri sanki kararlar almış gibi yansıtmaya çalıştı.

Gerçekten toplumsal uzlaşı ve barışı sağlamak için tartışmalıyız. Halkımızı rahata kavuşturacak bir süreci hep birlikte geliştirmeyi düşünüyoruz. Gönül isterdi ki bugün CHP, iktidar partisi ve diğer muhalefet partileri de düşüncelerimizi dinleyebilseydi, tartışabilseydi.

Yanlışları eksikleri hep birlikte tartışabilseydik ama bugün şunu da söylüyorum; Türkiye'de 20 milyon insan dili olmadan bir yaşamı kabul etmez, yönetime katılmadan bir yaşamı kabul etmez.

Bir yerde ulus devlet mantığı yerine bütün dünyada egemen olan demokratik devlet anlayışı var. Bizim istediğimizi demokratik devlete dönüştürmek şeklinde bir çaba olarak değerlendirmek lazım.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...