İstanbul'da sağanak yağış

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'daki sağanağa ilişkin, ''Yağmurun şiddeti düşmeye başladı. Şu anda merkez ve Anadolu Yakası tarafına doğru geçiyor" dedi. İstanbul Çatalca’da sağanak yağış nedeniyle Karamandere Deresi’nin taşması sonucu bir mahallenin yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerin çalışma sonrası açılan yol tekrar ulaşıma açılırken, çok sayıda ev, ahır ve çiftlik sular altında kaldı. Gün içerisinde Çatalca'ya metrekareye 107 kilogram yağış düştüğü öğrenildi.

İHA - Anadolu Ajansı - DHA 26.10.2017 - 00:17

İstanbul'da sağanak yağış

Yetkililerden yapılan yoğun yağış uyarısının ardından sağanak, İstanbul'un birçok ilçesinde etkisini gösterdi.

Yağış, özellikle Silivri, Beykoz ve Çekmeköy'de etkili oldu. Yağmurdan korunmak isteyen vatandaşlar ıslanmamak için kapalı mekanlara, otobüs duraklarına sığındı. 

Silivri'de sağanak nedeniyle sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti.

Beykoz ve Çekmeköy'de etkili olan yağış nedeniyle, Kavacık'tan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne bağlantı yollarında trafik yoğunluğu oluştu. Kavacık aktarma duraklarında otobüs seferlerinde gecikmeler yaşandı. Sefer gecikmeleri nedeniyle vatandaşlar uzun süre yağış altında otobüs beklemek zorunda kaldı.

İBB BAŞKANI UYSAL'DAN SAĞANAK YAĞIŞLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'daki sağanağa ilişkin, ''Yağmurun şiddeti düşmeye başladı. Şu anda merkez ve Anadolu Yakası tarafına doğru geçiyor. Merkezde şu anda yağış miktarı 30 kilogram civarında. Gece çok fazla şiddetlenmesi beklenmiyor.'' dedi.

Uysal, İBB Afet Koordinasyon Merkezi'ne (AKOM) gelerek yağış hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Uysal, İstanbul'da kuvvetli yağış alarmı verildiğini hatırlattı.

Yağışın İstanbul üzerinden geçtiğini belirten Uysal, Çatalca'da bulunan 4 köyde 23 evi su bastığını ve zarar oluştuğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Orada da önemli bir hasar yok. Vatandaşlarımız o konuda sıkıntı yaşamadı. Birkaç yerde mahsur kalma ihbarı gelmesine rağmen gidildiği zaman vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla kurtuldukları bilgisini aldık. Çatalca'da Aydınlık, Yalı, Karacaköy ve Karamandere'de dere taşkınlarımız var. Yollarda, köprülerde geçişler tehlikeli olduğu için zabıtamız ve jandarmamız oraları trafiğe kapatarak tedbir aldı. Şu anda Çatalca'da yağmur miktarı 127 kilograma çıktı. Ancak yağış devam etse belki taşkınlar artabilirdi. Yağmurun şiddeti düşmeye başladı. Şu anda merkez ve Anadolu Yakası tarafına doğru geçiyor. Merkezde şu anda yağış miktarı 30 kilogram civarında. Gece çok fazla şiddetlenmesi beklenmiyor, 45-50 kilogram civarında olması bekleniyor.''

Uysal, 42 noktada 627 araçla bin 244 personelin gece boyunca nöbette olacağını vurgulayarak, "İstanbullular, vatandaşlarımız rahat olsunlar." dedi.

Sıkıntı yaşanması halinde ekiplerin müdahale edeceğini açıklayan Uysal, evleri taşkından zarar gören vatandaşlara, gerekli tespitler yapıldıktan sonra yardım yapılacağını sözlerine ekledi.

UÇAKLAR HAVADA TUR ATTI

İstanbul hava sahası üzerine yoğunlaşan elektrik yüklü bulutlar olarak adlandırılan CB bulutları(Cumulonimbus) nedeniyle Atatürk Havalimanı’na iniş yapmak için alçalan uçaklar iniş için sıra beklerken, bazı uçaklar da havada tur atmak zorunda kaldı.

ÇATALCA’DA DERE TAŞTI, YOLLAR KAPANDI, VATANDAŞLAR MAHSUR KALDI

İstanbul Çatalca’da sağanak yağış nedeniyle Karamandere Deresi’nin taşması sonucu bir mahallenin yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerin çalışma sonrası açılan yol tekrar ulaşıma açılırken, çok sayıda ev, ahır ve çiftlik sular altında kaldı.

Şiddetli sağanak yağış nedeniyle Karamandere Dere deresinin taşması sonucu Çatalca Karamandere Mahallesi yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerin, saatler süren çalışmaları neticesinde kapanan mahallenin yolu tekrar ulaşıma açıldı. Çok sayıda ev, ahır ve çiftlik sular altında kaldı. Taşan dere nedeniyle çok sayıda mahalle sakinleri de evlerinde mahsur kaldı. Mahallede can kaybı ve yaralanma yaşanmazken bazı hayvanlar telef oldu ve birçok alanda maddi hasar meydana geldi.

METREKAREYE 107 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Gün içerisinde Çatalca ise metrekareye 107 kilogram yağış düştüğü öğrenildi. Yükselen dere suları nedeniyle birçok vatandaşta araçları içerisinde de yolda mahsur kaldı. İşçileri taşıyan servis ise bir traktör yardımı ile çekildi.

TOPLAM 13 KİŞİ KURTARILDI

Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, 5’nci Bölge Müdür Yardımcısı Salih Mazlum, Çatalca genelinde etkili olduğunu ifade ederek, “Öğlen saatlerinden itibaren Çatalca’nın özellikle Karadeniz’e kıyısı olan Yalıköy, Karacaköy Belgrad, Ormanlı ve daha sonra Karamandere’de etkili oldu. Bölgemizde yaklaşık metrekareye 115 kilogram yağış düştü. Yağışın fazla olması sebebiyle dereler taştı. Taşan dereler sonucu 3 tane köy yolumuz ulaşıma kapandı. Bunlar, Karacaköy Karamandere Yolu, Karacaköy Belgrad Yolu, Karacaköy Belgrad Yolu. Biz de vatandaşlar ile irtibat halinde oldu. Şu anda herhangi bir sıkıntımız yok. Karamandereyiz şu anda. Yaşlı bir çiftimiz vardı. Su seviyemiz yükselince evlerinde mahsur kalmışlardı. Onları da köylülerimizin desteği ile kurtardık. Sular yavaş yavaş çekilmeye başladı. Yaklaşık 13 kişiye ulaştık. Su tahliye çalışmalarımız devam ediyor. Sabaha kadar ekiplerimizle nöbet halinde olacağız” dedi.

Mal kayıpların çok olduğunu söyleyen Karamandere Mahallesi Muhtarı Selda Şimşek ise, “ İtfaiye gelene kadar vatandaşları traktör ile kurtardık. Köyümüzün bir girişi var köprü orası da sel suları nedeniyle kapanmıştı oradan giriş yapamadılar” diye konuştu.

Bir diğer vatandaş ise daha önce bu kadar çok sel suları geldiğini görmedikleri ifade etti. Öte yandan bölgede tahliye çalışmaları da devam ettiği öğrenildi.

Yağmur nedeniyle kimi vatandaşların yollarda tedbir aldığı görülürken durumdan en çok araç kullanıcıları ve yollar etkilendi. Yağış nedeniyle E-5'te uzun araç kuyrukları oluştu.

Sayfa Yükleniyor...