İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da 10 ayrı okuldaki 16 öğrencide H1N1 virüsünün tespit edildiğini açıkladı.

İlişkili Haberler


Güler, ''Bu öğrenciler, son 5 günden beri, yani cuma gününden beri evlerinde tedavileri sürmekte olan öğrencilerden tahlil sonuçları alınanlarla ilgidir'' diye konuştu.

Virüs tespit edilen çocukların tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğünü, yakın temas içinde olanların tedavilerine de başlandığını anlatan Güler, ''Grip emaresi olan çocukların okullara gönderilmemesi velilere tavsiye edilmektedir'' dedi.

Bu çocukların, farklı sınırlarda olduğunu kaydeden Güler, ''Şu anda okulların tatil edilmesini gerektiren bir durum yoktur'' ifadesini kullandı.

Domuz gribi vakasıyla ilgili İstanbul'da 30 Nisandan beri takibinin sürdürüldüğünü, 14 Mayısta ilk vakanın görüldüğünü anımsatan Güler, o zamandan bu yana 1300'e yakın tahlilin gerçekleştirildiğini ve bunlardan 258'inde virüs tespit edildiğini ve bunlardan çoğunun yurt dışından gelen kişiler olduğunu belirtti.

Güler, İstanbul'daki referans kabul edilen Çapa Hastanesi laboratuvarında şu anda 40 kişinin tahlilinin sürdüğünü, bunlardan 22'sinin 18 yaş altı olduğunu söyledi.