İstanbul'daki dolandırıcılık şebekesi çökertildi

İstanbul Arnavutköy’de 1 milyon 380 bin liralık dolandırıcılık yapmaya çalışan 10 kişilik şebeke dolandırıldığını fark eden iş kadını sayesinde yakayı ele verdi.

Haberler - ntv.com.tr 03.01.2018 - 06:07 | Son Güncelleme : 03.01.2018 - 06:11

İstanbul'daki dolandırıcılık şebekesi çökertildi

İstanbul’da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait arazi ve taşınmaz mülkleri, bölge müdürlüğünde görevli bir memur vasıtasıyla sahte belgelerle kiralamış gibi gösterip tekrar kiraya veren bir dolandırıcılık şebekesi son işinde yakayı ele verdi.

Milliyet'ten Ferit Zengin'in haberine göre, Arnavutköy’de 20 dönümlük vakıf arazisini sahte belgelerle bir iş kadınına 1 milyon 380 bin liraya kiralayan, başını İbrahim Evren Tokel isimli sabıkalı bir dolandırıcının çektiği 10 kişilik şebeke, dolandırıldığını fark eden iş kadınının suç duyurusuyla çökertildi.

Şebekenin son iki yıl içerisinde aynı yöntemle dört vakıf taşınmazını daha kiraya verdiği ortaya çıkarıldı.

Lojistik ve antrepo işletmeciliği yapan iş kadını Sevinç D., işini büyütmek için Arnavutköy Ömerli Mahallesi Tunaboyu Caddesi’nde bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 20 bin metrekare araziyi antrepo yapmak için kiralamaya karar verdi.

9 kişi gözaltına alındı

Arazinin kime ait olduğunu soruştururken bir emlakçı vasıtasıyla İbrahim Evren Tokel isimli şahsa yönlendirildi. Dolandırıcı olduğunu bilmediği Tokel’le irtibata geçen iş kadını Sevinç D., 20 dönüm araziyi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiraladığını ve kira devir hakkı olduğunu söyleyen Tokel’le yaptığı pazarlık sonucunda 1 milyon 280 bin lira karşılığında araziyi 49 yıllığına kiraladı. Kiralanan araziye antrepo yapmak için inşaat çalışması başlatan Sevinç D.’nin inşaat işlerine başlamasıyla araziye gelen Vakıflar Bölge Müdürlüğü kontrolörleri, arazinin vakıf arazisi olduğunu ve hâlâ kira ve satış hakkının kurumda olduğunu söyleyince, dolandırıldığını anlayan iş kadını soluğu savcılıkta aldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunan iş kadını Sevinç D.’nin şikayetiyle harekete geçen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, yaptıkları araştırma ve soruşturmada iş kadınının bir dolandırıcılık şebekesinin kurbanı olduğunu tespit ederek, şebekenin belirlediği 10 üyesine geçtiğimiz hafta operasyon düzenledi. İstanbul’un değişik ilçelerinde düzenlenen operasyonlarla şebeke başı İbrahim Evren Tokel ile aralarında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde görevli memur Rıza Y.’nin de bulunduğu 10 ismi gözaltına alan polis, yaptığı soruşturmada şebeke halinde hareket eden şüphelilerin benzer dört ayrı dolandırıcılık olayını daha gerçekleştirdiğini tespit etti.

Başakşehir Ziya Gökalp Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı’nda bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 158 metrekare bir işyerini M.C isimli bir işadamına 10 yıllığına 150 bin liraya aynı yöntemle kiraya veren şebekenin, Zeytinburnu Veliefendi mahallesi 75. Sokak’ta bulunan yine bir ofisi de A.Ç. isimli bir işadamına aynı yöntemle 300 bin liraya kiraladığı tespit edildi.

Elebaşı tutuklandı

Şebekenin, operasyonlarla gözaltına alınan elebaşı İbrahim Evren Tokel ile Sinem T, Emine T, Kadriye C, Onur A, Kadir C, Semih E, Şenay B. İsmail B. ve Vakıf memuru Rıza Y. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Dört kişi savcılıktan delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen altı kişiden İbrahim Evren Tokel’e tutuklama kararı verildi. Sinem T, Kadriye C, Semih E, Şenay B. ve Rıza Y.’ye adli kontrol hükmü uygulanarak serbest bırakıldı.

Sayfa Yükleniyor...