İstanbul'daki fırınların üçte biri ruhsatsız

Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin yayınladığı ekmek raporuna göre, İstanbul'da bulunan 4 bin 500 ekmek fırınından bin 500'ü ruhsatsız üretim yapıyor.

Haberler - NTV Haber 29.08.2010 - 14:45

İstanbul'daki fırınların üçte biri ruhsatsız

Ekmek fiyatlarının Ramazan ayından sonra artması gündemde. Ancak Ziraatçılar Derneği'nin 2010 'ekmek raporu' Türkiye'nin ana gıda maddesinin tek sorununun fiyat olmadığını ortaya koydu.

Raporun verilerine göre Türkiye ekmekle besleniyor. Kişi başına günlük ekmek tüketimi 350-400 gram. Yoksul kesimde tüketim 800 grama kadar çıkıyor. Ama israf da küçümsenmeyecek oranda. Sadece İstanbul'da günde iki milyon ekmek çöpe atılıyor.

İSTANBUL'DA FIRINLARIN 3'TE BİRİ RUHSATSIZ
Raporun ortaya koyduğu bir diğer çarpıcı sonuç ise fırınların standardı. İstanbul'da bulunan 4 bin 500 ekmek fırınından bin 500'ü ruhsatsız üretim yapıyor.

Eğer AB kritlerleri uygulansa, mevcut fırınların yüzde 80'inin kapanacağı öngörülüyor.

EKMEĞİN FİYATI ŞEHRE GÖRE DEĞİŞİYOR
Rapor Türkiye ölçeğinde ekmek fiyatlarında büyük farklılıklar olduğunu da ortaya koyuyor. Derneğin çalışmasına göre, bir kilogram ekmek için Şırnaklılar 70 kuruş, İstanbullular ise 2,5 lira ödüyor.

Rapor, Ramazan ayından sonra ekmeğe zam beklentisini de içeriyor. Un fiyatları çok yüksek olduğu için, zammın yüzde 10-15'den daha fazla olması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...