NTV

İstanbul'daki ilk darbe girişimi iddianamesi tamamlandı

NTV Haber

Türkiye

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ'ye ilişkin ilk iddianamesi tamamlandı. İddianamede, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işgal etmeye kalkışan 28'si tutuklu subay, 62 asker hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İstanbul'da 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ilk iddianame hazır. Savcı, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işgal etmek isteyen 62 asker hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Ömür boyu hapsi istenen askerlerden 28'i tutuklu subay. İlk iddianamede FETÖ ve darbe girişimi soruşturmalarına ilişkin bilgiler de paylaşıldı.

FETÖ'nün yaptığı iddia edilen eylemler anlatıldı. Bu iddialar arasında ilk sırada gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi yer aldı.

Dink cinayeti yanında iddianamede, tahşiye soruşturması, MİT TIR'larının durdurulması ve 17-25 Aralık soruşturmaları da bulunuyor.

Örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanması da şablonla anlatıldı.

İstanbul'daki darbe girişimi gecesinde yaşanan olaylar 3 ana gruba ayrıldı. Avrupa Yakası A ve B bölgesi Anadolu Yakası ise C bölgesi adı altında toplandı.

İddianamede Anadolu Yakası'ndaki diğer dosyalar hatırlatıldı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Moda Deniz Kulübü baskını, Çengelköy ve Acıbadem'de yaşanan çatışmalar C bölgesi soruşturmaları içinde.

Hazırlanan ilk iddianame de Anadolu Yakası'ndan. O gece Sabiha Gökçen'i işgal etmeye gelen cuntacılardan 62'si hakkında müebbet istendi.

Savcılık, şüpheli komutanların Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda darbe girişiminden önce bir araya geldiklerini belirledi.

12, 13, 14 Temmuz'daki toplantıya ait görüntüler dosyada yer aldı.

Darbeciler tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işgal edilme sebebine ilişkin iddianamede ifadelere yer verildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın stratejik öneme sahip olması ve hava harekatlarının koordinesinin buradan sağlanmasının planlandığı anlatıldı.

İddianamenin Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilmesinin ardından duruşma tarihi belirlenecek.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı diğer soruşturmaların da hızla devam ettiğini açıkladı.

ETİKETLER