!f istanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali bu yıl dünya çapında bir ilk’e imza atıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti desteğiyle yapılan '!f²: İstanbul’dan Canlı' projesiyle festivalin en gözde 5 filmi Istanbul ile aynı anda Diyarbakır, Batman, Çanakkale, Samsun ve Mersin gibi 12 şehirin yanısıra, Ramallah (Filistin), Gümrü (Ermenistan) ve Tanger (Fas) şehirlerinde farklı noktalardaki izleyicilerce de izlenecek.

Projeyi mümkün kılan yeni dijital teknoloji, altyapısı Amerika’nın saygın sinema sitelerinden biri olan The Auteurs tarafından sağlanıyor. Bu sayede taşıması masraflı, ağır ve pahalı 35mm film ruloları yerine filmler dijital olarak internet üzerinden bu şehirlerdeki merkezlere gönderiliyor olacak.

Filmler bu şehirlerde çoğu sinema olmayan, farklı toplu mekanlarda izlenecek. Kimse evinde, tek başına izliyor olmayacak bu filmleri.

Yeraltı Peygamberi
Yeraltı Peygamberi

Gösterilecek filmler Oscar’a koşan 'Yeraltı Peygamberi/ A Prophet', İran’da yasaklı yönetmen Bahman Ghobadi’den 'Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok', 'Aptallar Çağı', 'Bawke & Kış Ülkesi' ve 'O, Bir Çinli'.

Elif Şafak ile Canlı Web Yayında Kapanış
21 Şubat Pazar günü, projenin bitiminde www.ifistanbul.com adresinden canlı olarak da takip edilebilecek konferansta ‘Değişen Coğrafyalar, Yeni Kabileler’ başlığı altında hem uluslararası sinema dünyasının önemli isimleri hem de Elif Şafak, Bahman Ghobadi gibi sanatçılar içinde yaşadığımızın zamanların değişen coğrafyalarını konuşacaklar. ‘Yeni Biz’ler Hayal Etmek Mümkün Mü’ sorusu masaya yatırılacak. AFM Beyoğlu Fitaş Sinemasında ücretsiz olarak izlenebilecek konferansta yer sınırlı olduğundan erken gelinmesi tavsiye olunur.

!f² izleme noktaları: Ayvalık Santimetre, Eskişehir Sinema Anadolu; Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, Antakya Saklı Ev Kültür Cafe, Mersin Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Konferans Salonu, Van Eğitim Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen); Van Kadın Derneği, Muğla Gümüşlük Akademisi Lokali, Diyarbakır Diyarbakır Sanat Merkezi Avrupa Sineması, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü; Batman Kültür ve Sanat Derneği, Çanakkale Yalı Hanı İstasyon Sanat Merkezi; ÇABİSAK, Samsun Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezi Sinema Salonu; Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi, Lefkoşa Sidestreets Educational and Cultural Initiatives, Alanya, Alanya Sinematek Derneği, Gümrü, Ermenistan City Research Center, Ramallah, Filistin Al Kuds University, Tanca, Fas Cinematheque De Tanger