İstanbulkart HES kodu eşleşmesi için son gün ne zaman? (HES kodu İstanbulkart eşleşmesi nasıl yapılır?)

15 Ocak'a kadar HES kodunu İstanbulkartına tanımlamayanlar toplu taşıma araçlarını kullanamayacaklar. Peki, HES kodu eşleşmesini nasıl yapılır?

13.01.2021 - 14:31

İstanbulkart HES kodu eşleşmesi için son gün ne zaman? (HES kodu İstanbulkart eşleşmesi nasıl yapılır?)

İçişleri Bakanlığı genelgesi ile şehir içi toplu ulaşım araçlarında HES kodu zorunluluğu getirilmişti.

Genelge ile Covid-19 tanılı ya da temaslı kişilerin toplu ulaşım araçlarını kullanmaması amaçlanıyor.

İstanbulkart ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında entegrasyonunun sağlanması noktasında, İBB iştiraki BELBİM ile Sağlık Bakanlığı teknik ekipleri gerekli teknik entegrasyon çalışmalarına başladı.

Sağlık Bakanlığı’nca İBB’ye iletilecek olan tanısı konmuş Covid-19 taşıyıcılarının veya bu kişilerle temasta olanların kişiselleştirilmiş İstanbulkart’ları askıya alınacak. Anonim İstanbulkart’ları kişiselleştirilecek.

İstanbulkart-HES kodu eşleştirmesi için 15 Ocak son tarih olarak belirlendi. Bu tarihe kadar eşleştirmesi yapılmayan İstanbulkartlar toplu ulaşımda kullanılamayacak.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Bu kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için kurumlarla ve kişilerle ibraz etmeniz gerekmektedir. 

HES KODU NEREDEN ALINIR?

HES kodu üç farklı şekilde alınabilir.

1) Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması
2) SMS
3) E-devlet

HES KODU İLE İSTANBULKART EŞLEŞMESİ NASIL YAPILIR?

Eşleştirme işlemi için öncelikle bir HES kodunuz bulunması gerekiyor, ardından https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ sitesine gidip istenilen bilgilerin doldurulması gerekiyor.

Hayat Eve Sığar uygulaması, E-Devlet ya da SMS üzerinden aldığınız HES Kodunu, kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlanabilecek. T.C. kimlik numarası, Ad, Soyadı, Doğum tarihi, Mail adresi, Kart numarası, Telefon numarası ve HES kodu girilmesi isteniyor.

Ardından ekranın devamında yer alan işaretlenmesi gereken butonlar onaylandıktan sonra 'kaydet' seçeneğine basmanız yeterli olacaktır. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanızı yapabilirsiniz.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...