İstanbul'u korkutan yangın 1 günde söndürüldü

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bulunan eski tekstil fabrikasında dün sabah çıkan yangın, yaklaşık bir gün sonra söndürülebildi.

23.04.2012 - 09:26

İstanbul'u korkutan yangın 1 günde söndürüldü

Zeytinburnu ilçesi Osmaniye Mahallesi Çırpıcı Yolu üzerinde bulunan bir tekstil fabrikasında saat 08.00 sıralarında yangın çıktı.


Yaklaşık 70 bin metrekare alan üzerinde, 40'a yakın atölyenin bulunduğu tesiste kumaş deposundan yayılan alevler kısa sürede büyüyerek diğer atölyelere de sıçradı.

İtfaiye ekipleri, fabrikada iplik, kumaş ve boya malzemelerinin ağırlıkta olması nedeniyle yangını kontrol altına almakta güçlük çekti.

Yangın, 100 itfaiye aracı ve 200 personelin çalışması sonucu saatler sonra kontrol altına alındı.

İtfaiye ekipleri tarafından bu sabah saat 07.30 sıralarında söndürülen yangının soğutma çalışmaları sürüyor.

Tesisin kullanılamaz hale geldiği yangında, eriyen demir bloklar da enkaz yığınına dönüştü.

GERGİNLİK YAŞANDI
Öte yandan, yangın sırasında çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri ile işyeri sahibi olduğu öğrenilen bazı kişiler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Yanan işyerinin sahibi olduğu öğrenilen kişi arbede sırasında fenalık geçirerek olay yerinde bekletilen ambulansa bindirildi.

KENTİ KARA BULUTLAR KAPLADI
İstanbulluları korkutan yangında, gökyüzünü kaplayan kara bulutlar, kentin pek çok noktasından görüldü.

Yoğun duman nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda uçakların iniş-kalkışı deniz tarafından yapıldı.

KUNDAKLAMA MI?
Yanan deri atölyesinin sahibi Ayhan Göncü, tesis içerisinde hacizli malların bulunduğu bir deponun olduğunu belirterek, deponun sahibinin yangını bilerek çıkardığını iddia etti.

''Daha öncede de burada bir yangın çıktığını ve bunun bir kundaklama olduğunu düşündüğünü” belirten Göncü, maddi kaybının çok büyük olduğunu söyledi.

‘CANIMIZI ZOR KURTARDIK’
Tesislerin içerisinde bir örgü atölyesinin yer aldığını belirten Savaş Eren de yangın sırasında atölyede eşiyle birlikte bulunduğunu, yangından canlarını zor kurtardıklarını anlattı.

Eren, makineleri kurtarmaya çalıştıklarını ancak yoğun duman nedeniyle başaramadıklarını söyledi.

ERZEN: İKİ HAFTA ÖNCE DE YANMIŞTI
Bu arada, Bakırköy Belediyesi Başkanı Ateş Ünal Erzen de olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Bölgenin eski fabrikalar bölgesi olduğunu belirten Erzen, “Tekstil atölyelerinin birçoğu çalışmıyordu. Malzeme depoları bulunuyordu. Bu olaydan 10-15 gün önce yed-i emin deposunda yangın çıkmıştı. Yine yangının o depodan çıktığını tahmin ediyoruz'' dedi.

‘MÜHÜRLEMİŞTİK, MAHKEMEYE VERECEKTİK’
Gazetecilerin atölyelerinin ruhsatsız olduğu iddialarına ilişkin Erzen, şunları söyledi:

''Birçok atölyeyi mühürlemiştik. Bunların içerisinden 8 tanesi ruhsatlı, diğerleri de denetleniyordu. Ancak insanlar mührün olup olmadığını umursamıyor. Yanan atölyelerin içerisinde mühürlerini bozan kişilerin atölyeleri olduğunu düşünüyoruz. Kundaklama ihtimali de bulunuyor. Böyle bir konu, polis ekiplerinin yaptığı incelemeden sonra belirlenecek. Bu işyeri sahiplerinin bazılarını mahkemeye vermeyi düşünüyorduk.''

VALİ MUTLU: HAVADAN MÜDAHALE ETKİLİ OLMAZ
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da yangın sırasında olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Yangına havadan müdahale edilmemesi konusundaki tartışmalara değinen Vali Mutlu, "Bu tip yangınlarda özellikle içerdeki deri, iplik gibi malzemelerin bulunduğu yerlerde yukarıdan yapılacak bir müdahaleyle söndürülebilmesi mümkün değil" dedi.

Havadan müdahalenin örtü tipi yangınlarda mümkün olabildiğini yangının yere inmesi durumundaysa mümkün olmadığını belirten Mutlu, "Şehir içindeki havadan müdahalelerin çok fazla tesiri olmaz" diye konuştu.

Kundaklama iddialarının hatırlatılması üzerine Vali Mutlu, "Kundaklama konusunu itfaiye raporu ve emniyetin çalışması belirler. Sabah ilk aldığımız bilgiler çatıdan çıktığı yönünde" dedi.

Bazı işyerlerinin ruhsatsız olduğu yönündeki iddiaya da yanıt veren Mutlu, "Kayıt dışı çalışanla ilgili müfettişler ayrıca incelerler. Onunla ilgili benim mevcut çalışanlar üzerinden bir açıklama yapmam erken olur. İş müfettişleri tarafından ayrıca bir işlem yapılır" diye konuştu.

Vali Mutlu, tehlike arz eden sanayi tesislerinin şehir dışına taşınmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...