Çadır tarzı yapıya sahip İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi’nde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin yürüttükleri çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.

Devam eden çalışmalar sonucu tamamen söndürülen yangında merkez büyük oranda zarar gördü.

TROYA'NIN MALZEMELERİ DE YANDI
Çıkış nedeni araştırılan yangında, Genel Sanat Yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın yaptığı ''Troya'' gösterisine ait malzemelerin de zarar gördüğü belirtildi.

"İTFAİYE GEÇ GELDİ"
İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özbey, yangın başladığı sırada kendisinin de temizlik işçileriyle beraber içeride olduğunu belirterek, ''Temizlik işçileri 'yangının üst katlarda başladığını' söyledi. Yangın tüpüyle müdahale ettik. İtfaiyeye haber verdik ama bir saat sonra geldi'' dedi.

''Yangın sisteminin bağlı olduğu kutunun 2 ay önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatıldığını'' öne süren Özbey, ''200 tonluk ayrı bir su bağlantısı istedikleri, ancak belediyenin buna da izin vermediği'' iddiasında bulundu.

Mustafa Özbey, buradaki yangın sisteminin hiçbir kurumda olmadığını ifade ederek, ''Bunun sonucuna kim katlanacak?'' diye sordu.

Dışarıdaki LPG tankının bir yıldır kullanılmadığını ve boş olduğunu kaydeden Özbey, burayı tekrardan 4 ay içerisinde yapabileceğini bildirdi.

Özbey, gazetecilerin, ''Çadır olmasının bir riski var mı?'' şeklindeki sorusuna ''Hayır yok. Hatta daha güvenilir. Avrupa'nın en büyük kültür merkezi'' yanıtını verdi.

Özbey, gösteri merkezinin 22 milyon dolar değerinde olduğunu ancak sigortasının 3 milyon dolar üzerinden yapıldığını anlattı.

Mustafa Özbey, ''Buranın 75 çıkış kapısı var. Hiçbir kurumda o kadar çıkış kapısı yok'' dedi.

SABOTAJ ŞÜPHESİ
Özbey, ''Sabotajdan kuşkulanıyor musunuz?'' sorusuna da ''Evet. 5 yıldır burayı işletiyorum. Her seferinde belediye burayı yıkmak istedi. Belediyeyle mahkemeliktik. Çıkmamızı istiyordu ama davaları biz kazandık. Üzgünüm. Şoktayım'' cevabını verdi.

GÜNAY: İSTANBUL'UN İHTİYACI VAR
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mustafa Erdoğan ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, olay yerine gelerek incelemelerde bulundular.

Günay ''Çok büyük üzüntü verici bir durum. İstanbul'un en kısa zamanda böyle bir mekana ihtiyacı var'' dedi.

Günay, en kısa sürede bu mekanın ve bu gösterinin (Troya) canlandırılacağını umut ettiğini kaydetti.

ERDOĞAN: EMEĞİMİZ YANDI
Mustafa Erdoğan, Türkiye'nin en büyük gösteri merkezinin yandığına dikkati çekerek, ''Bir tiyatronun yanmasından daha acı ne olabilir? Ben yaptığım her şeyi, buranın sahnesini hayal ederek yapardım. Birçok anımız var. Emeğimiz yandı. Buradaki kostümler bir daha üretilemez. Çok üzgünüm. İstanbul'da oynayacak başka bir yerimiz yok'' diye konuştu.

Yangının gösterilerini etkileyeceğini belirten Erdoğan, “Ciddi bir teknik donanım kaybettik. Zararın ne kadar olduğunu bilemiyoruz. Yanan kostümleri tekrar üretmek için yıllar gerekir'' diye konuştu.

Bu arada, ''Troya''nın yanan merkezde, 3 Mayıs'ta bir gösteri yapmasının planlandığı öğrenildi.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de olay yerine gelerek, incelemede bulundu.