Doğa Derneği Çengelköy ofisinin bahçesinde mahalle sakinleriyle birlikte iki dönümlük bir alanda hiç ilaç kullanmadan tümüyle doğal yöntemlerle domates, salatalık, kabak, patlıcan, biber ve fasulye gibi pek çok ürün yetiştiriliyor.

Ürünlerin sulanmasında su tasarrufu için damlama sulama kullanılıyor. Bahçede yetişen ürünler 25 bahçe ortağı arasında paylaşılacak. Bahçe projesinin ilk örneği önceki yıllarda Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Polonezköy’de gerçekleştirilmişti.

İstanbul’daki son kırsal yaşam kültürü örneklerinden biri Çengelköy Emek Vadisi’nde Doğa Derneği gönüllüleri ve mahalle sakinleri tarafından hazırlanan Doğa Bahçesi ilk ürünlerini vermeye başladı.


İstanbullular’ın ortak olarak ürünlerinden faydalanabileceği Doğa Bahçesi’nde sebze ve meyveler ilaç kullanılmadan doğal yöntemlerle yetiştiriliyor.

İstanbul ve Batı Karadeniz bölgelerinden toplanan geleneksel tohum ve fidelerle ekim yapılan Doğa Bahçesi’nde su tasarrufu için damlama sulama kullanılıyor ve taze hasat edilmiş ürünler birkaç saat sonra sepet içinde 25 bahçe ortağına ulaştırılıyor.

İstanbul Boğaziçi Önemli Doğa Alanı içinde kalan Doğa Bahçesi’nde, yaklaşık 30 kuş türünün yanı sıra kirpi, sansar ve gelincik gibi canlılar yaşıyor.

Doğa Derneği gönüllüleri ve Çengelköy Emek Mahallesi sakinlerinin imece ile kurduğu Doğa Bahçesi’nin İstanbul gibi bir metropolün merkezinde dahi insan ve doğa birlikteliğinin kurulabileceğinin en güzel örneklerinden olduğunu belirten Doğa Derneği Yerel Ortaklıklar Koordinatörü Tuba Kılıç, “Doğadaki yok oluşun önüne geçmenin en kalıcı yolu yeniden doğa ile fiziki temas kurmamız.

Doğayı ne kadar iyi tanırsak tanıyalım, toprağa dokunmadığımız sürece bir yanımız hep eksik kalıyor. Çengelköy Doğa Bahçesi, hem bu buluşmanın gerçekleşmesini, hem doğanın korunmasını, hem de daha sağlıklı beslenmemizi sağlıyor. Doğa Derneği gönüllüleri ve Emek Mahallesi sakinleri ilk defa Buğday Derneği’nin ortaya attığı fikirden ilham alarak Çengelköy Doğa Bahçesi’ni kurdu. Anadolu kültürünün en değerli özelliklerinden imece ile kurulan bahçe, doğal ve sağlıklı bir yaşam kurabilmemiz için hızla yaygınlaşabilecek bir örnek” diye konuştu.