İşte medyada kadının yeri

Ulusal yayınların "genel yayın yönetmeni" koltuğunda kadına yer yok. Yazı işleri müdürlerinin yüzde 15’i, ulusal gazete ve eklerinde köşesi olan yazarların ise yüzde 17’si kadın. Spor gazeteleri ise kadın köşe yazarı çalıştırmıyor.

07.03.2011 - 12:58

İşte medyada kadının yeri

Kadının sosyal hayatta ve iş dünyasında daha etkin olması için çalışmalar devam ederken, diğer yandan ise kadın medyada üçüncü sayfa haberi, cinsel obje veya eğlence unsuru olarak kullanılıyor.

Medya Takip Merkezi de bu kez konuya farklı bir açıdan yaklaştı; ulusal yayınların genel yayın yönetmeni, yazı işleri ve köşe yazarlarında "kadın" kadrolarını incelendi, ortaya ise şu sonuçlar çıktı:

- Ulusal yayınların "genel yayın yönetmeni" koltuğunda kadına yer yok.
- Yazı işleri müdürlerinin yüzde 15’i kadın. Özellikle gazete eklerinde kadının varlığı daha çok hissediliyor.
- Türkiye’nin en çok okunan ulusal gazete ve eklerinde köşesi olan yazarların, sadece yüzde 17’si kadın.
- Ana gazetelerde yer bulmakta zorlanan kadın yazarların gazete eklerinde şansı daha yüksek.
- Spor gazeteleri kadın köşe yazarı çalıştırmıyor.
- Spor, siyaset ve ekonomide alanlarında yazan kadın yazar oranı, erkeklerin çok gerisinde.
- Kadın yazarların en çok varlık gösterdiği alan ise genel gündem. Kadın yazarların en çok öne çıktığı diğer alanlar sırasıyla kültür-sanat, siyaset, ekonomi, sağlık, yemek kültürü, moda ve magazin.

"GENEL YAYIN YÖNETMENİ" KOLTUĞUNDA KADINA YER YOK!
Araltırmaya göre; ulusal gazetelerin "genel yayın yönetmenliği" tamamen erkeklerin hâkimiyetinde. Tek farklılık gösteren gazete ise, iki genel yayın yönetmeni (biri erkek, biri kadın) ile çalışan Günlük gazetesi.

Genel yayın yönetmeni koltuğunda erkek hakimiyeti, TV mecrasında da pek değişmiyor. 36 televizyon kanalında yapılan incelemelere göre; 38 genel yayın yönetmeni arasında sadece üç kadın var.

"YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ" KADROSUNDA KADININ SESİ
Rapora göre, ulusal gazetelerin "yazı işleri müdürü" pozisyonunda ise kadınlar için biraz daha iyimser bir tablo oluşuyor. Türkiye’nin en çok satılan ulusal gazetelerinde çalışan 87 yazı işleri müdürünün 13’ü kadın.

Ulusal gazetelerin eklerinde görev alan yazı işleri müdürlerini incelediğimizde ise, ilk defa ortaya eşit bir tablo çıkıyor.

ULUSAL GAZETELERDE KÖŞE AYRILAN 1599 YAZARIN SADECE YÜZDE 17’Sİ KADIN
Ulusal gazete ve eklerinde çeşitli periyotlarda yazan toplam 1599 köşe yazarının, 276'sı kadınlardan oluşurken, 1323'ü ise erkek yazarlar.

Ulusal gazeteler, kadın yazarlarına ana gazete yerine genellikle eklerde yer vermeyi tercih ediyor. 35 ulusal gazete ve ekinde yapılan araştırmaya göre, ana gazetede sadece 172 kadın yazar varken, erkeklerin sayısı ise 1145.

Ulusal gazetelerin eklerinde ise daha iyimser bir tablo var. Buna göre, 63 ulusal gazete ekinde köşe ayrılan kadın gazeteci sayısı 115 olurken, erkek gazeteci sayısı ise 194. 

Kadın köşe yazarlarına en çok yer veren ilk üç gazete Habertürk, Sabah ve Hürriyet. Rapora göre; 90 köşe yazarı ile ilk sıraya oturan Cumhuriyet gazetesinde kadın yazar oranı, yüzde 18. Kadrosunda 88 yazar bulunan Habertürk’te ise bu oran yüzde 32. Kadın yazar oranı Sabah’ta yüzde 30, Radikal’de yüzde 19, Hürriyet’te yüzde 31 ve Milliyet’te yüzde 25.

Spor gazetelerinde kadın köşe yazarı çalışmıyor olması, araştırmanın dikkat çeken başlıkları arasında yer aldı.

SPOR, SİYASET VE EKONOMİ, ERKEK YAZARLARIN UZMANLIK ALANI MI?
Tüm köşe yazarlarının genel olarak hangi konularla ilgili yazdıklarını da araştıran MTM'nin raporu ortaya ilginç sonuçlar çıkardı. Buna göre, yazarlar en çok gündemden çeşitli konular üzerine yazarken, ikinci sırada ise spor yer alıyor. Sporu, politika, ekonomi ve kültür-sanat takip ediyor.

Spor alanında yazan kadın yazar sayısının erkek yazarlara oranı yüzde 2 iken, ekonomide bu oran yüzde 8, politikada ise yüzde 9 oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...