Kılıçdaroğlu: İstifaya zorlamak demokrasiye aykırı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bazı büyükşehir belediye başkanlarının istifa edeceği iddialarına değindi. İstifa edenlerin gerekçelerini halka açıklamak zorunda olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "İstifaya zorlamak demokrasiye aykırıdır" dedi. Kılıçdaroğlu, faiz açıklaması üzerinden Erdoğan'ı eleştirdi ve "Faize karşıysan çıkar bir KHK sıfırla" çağrısı yaptı.

ntv.com.tr 03.10.2017 - 13:57 | Son Güncelleme : 03.10.2017 - 14:34

Kılıçdaroğlu: İstifaya zorlamak demokrasiye aykırı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Terör nerede kendini gösterirse göstersin karşı durmalıyız. Bu nedenle Amerika'ya başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. 

Halkın 15 Temmuz'una hep saygı gösterdik. 20 Temmuz'da parlamento devre dışı bırakıldı. Bu darbenin özelliği apoletsiz olması. Siyasi otoritenin talimatlarına direnenler sürgün edildi. 

Enis Berberoğlu'nun toplu iğne ucu kadar suçu yok. Ama ağır cezaya mahkum edildi. Gün gelecek Enis Bey onuruyla dışarı çıkacak ama tarih onu mahkum edenleri unutmayacaktır. Enis Berberoğlu olayında alt mahkeme, üst mahkemeye meydan okudu. Bu gücü siyasi otoriteden alıyor. Her darbeci , kendi darbe hukukunu hazırlar. Bunlar da kendi darbe hukukunu hazırlıyor. 

Seçimle gelen seçimle gitmiyorsa istifa ettiriliyorsa istif eden kendi seçmenine hesap vermek zorundadır. Gerekçelerini halka anlatmalıdır. Kadir Topbaş istifa etti. 'Niçin istifa ettiniz' diye sorduklarında 'Beni adam yerine koymadılar' diyor. Soruyorum, sizi kim adam yerine koymadı? Çık açıkça söyle, şu gerekçeyle istifa ediyorum. Bugün başka büyükşehir belediye başkanları için aynı şey konuşuluyor. İstifa edenler suçludur. İstifa etmeyip direnen, beni halk seçti diyenlere saygı duyarım.

"YOLSUZLUK YA DA FETÖ"

İstifanın iki neden olabilir. Yolsuzluk vardır, mahkeme önüne çıkmak isteme tehdit şantajla istifa eder. İki FETÖ üyesidir, ByLock kullanmıştır.  İstifa etmeleri bu olayı kapatmaya yeter mi? Sanıyorlar ki kurtulacağız? Günü gelecek hesabını vereceksin. İstifaya zorlamak demokrasiye aykırıdır.

"SÖZCÜ İLE FETÖ'YÜ BİR GÖSTERMEK AKLI KAYBETMEKTİR"

Binali Yıldırım'a Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerine operasyondan söz ediliyor diye sordum. Yok böyle bir şey dedi. Bir süre sonra operasyon yapıldı. Şimdi Sözcü'nün sahibine silahlı terör örgütü yöneticiliğinden iddianame hazırlandı. Sözcü gazetesinin FETÖ ile ne ilgisi var? Yazarlarının ne ilgisi var? Sözcü gazetesini FETÖ ile bir göstermek aklı kaybetmek demektir.

"DEVLET İYİ YÖNETİLMİYOR"

Devletin 848 milyar lira borcu var. Devlet hem parayı alamıyor hem borcunu ödeyemiyor. Bu rakamlar yanışsa çıksınlar yanlış desinler. Bu rakamlar doğru ise devlet iyi yönetilmiyor. 10 kere af çıkardılar. Vatandaş ödeyemiyor. FETÖ ne istediyse verdin. Para, üniversite, rektör, vali, kaymakam, paşa... Herkese her şeyi verdin. İşçiye, emekliye, memura vermedin. Şimdi sandıkta hesap sorma zamanıdır. 

"FAİZE KARŞIYSAN KHK İLE SIFIRLA" 

İkide bir faizler yüksek, faize karşıyız diyorlar. Sanki CHP iktidarda. Faiza karşıysan indir. Sanki memleketi başkası yönetiyor. Tamamen faiz lobisine çalışan bir hükümet. 142 milyar dolar faiz ödeyeceksin sonra vatandaşa 'faiz yüksek' diyeceksin. Kardeşim faize karşıysan çıkar bir KHK sıfır yap. Gücün yetiyorsa çıkar bir KHK 'ben faizleri sıfırladım' de. Yapabilir mi, yapamaz. Çünkü faiz lobisinin has adamı. Faize kim karşı? Gayet açık söylüyorum CHP karşı. Çünkü biz üretimden yanayız. 

"İYİ POLİS-KÖTÜ POLİSİ OYNUYORLAR"

Bin 100 odalı saray neyinize yetmiyor? Bu kadar israf cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde olmamıştır. Paralar yetmiyor, ne yapacaklar vatandaşa gidecekler. Burada da iyi polis-kötü polisi oynuyorlar. Bakan'a MTV'ye yüzde 40 zam yapacağız açıklaması yaptırıyorlar. Sonra devreye giriyor, makul seviyeye indireceğiz. O kararı neye göre aldınız? Bu kararı tartışmadınız mı? Birisini parlatmak için iyi polis-kötü polisi oynuyorlar.

"TEOG KALKIYOR, NE OLACAK KİMSE BİLMİYOR"

Vatandaş çocuğunun iyi eğitim almasını istiyor. Biz eğitim dedikçe imam hatiplere karşısınız dediler. Açan parti biziz, karşı çıkmıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada çocuklarını denek olarak kullanan tek ülke Türkiye. Veliler ne yapacaklarını bilmediler. Dünya kadar atama bekleyen öğretmen var. Eğitimi boşladılar. Eğitim yatırımlarının oranı 2002'de yüzde 18'si şimdi yüzde 8.51'e düştü. İlkokulların yüzde 31'inde birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapılıyor. 21. yüzyıldayız. 15 yılda sen eğitim sorununu çözemiyorsan o koltukta neden oturuyorsun? İlk LGS sonra OKS sonra SBS sonra Çoklu SBS sonra TEOG yapmışlar. Şimdi TEOG kalkıyor ne olacağını kimse bilmiyor. Böyle bir eğitim sistemi olur mu? Delisaçması.

BUNLARIN YATACAK YERİ YOK"

3 terör örgütünü başımıza bela eden hükümetin adı ne? Sıfır sorun dediler komşu kalmadı. Irak'ta yaşanan olayın ana sorumlusu bu ülkenin dış politikasını belirleyenlerdir. Suriye'ye girilmeseydi bu tablo olmazdı. Suriye'ye silah sokulmasa bu olmazdı. TIR'larla silah gönderildi. Kardeş kardeşe kırdırıldı. Bunların yatacak yeri yok. Müslümanı Müslümana kırdırdılar ve Suriye'yi parçaladılar. Irak'ta merkezi hükümetle muhatap olacaksınız dedik. Sorun varsa onlarla çözeceksiniz dedik."

Sayfa Yükleniyor...