İstihbaratta yeni yapılanma

İstihbarat kurumlarının yapısını yeniden şekillendiren düzenlemeye son şekli verildi. İç ve dış istihbaratın ayrılması planlanıyor.

NTV Haber 04.10.2016 - 19:16

mit.jpg

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından istihbarat kurumlarını silbaştan değiştirmek için harekete geçti. Yeni düzenleme ile Milli İstihbarat Teşkilatı yeniden yapılandırılacak, yeni sistemde iç ve dış istihbarat olmak üzere iki ayrı birim oluşturulması üzerinde duruluyor. Koordinasyon için de bir çatı kuruluş oluşturulacak.

Yurtdışındaki istihbarat faaliyetlerini MİT yürütecek. İç istihbarat çalışmaları içinse yeni bir yapı kurulması planlanıyor. Buna göre, Jandarma Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı'na bağlandığı için Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi ile Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Dairesi İç İstihbarat yapısı içinde entegre edilecek.

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ile Hava ve Deniz Kuvvetleri iİstihbarat daireleri askeri istihbarat altında korunacak.

Yeni yapıda iç ve dış istihbarat birimleri Cumhurbaşkanlığı ile irtibatlı olacak. İstihbarat servislerinin birbirinin alanlarına girdiği durumlarda koordinasyonu sağlamak üzere çatı bir kuruluş oluşturulacak. Bu kuruluşun adının Ulusal İstihbarat Başkanlığı veya Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı olabileceği tartışılıyor.

ABD ve Fransa istihbarat modelinin yanı sıra her iki modelin de yer aldığı karma sistem üzerindeki çalışmalar sürüyor.

Sayfa Yükleniyor...