İstiklal Caddesi'ndeki patlamayı dünya böyle gördü

Uluslararası haber ajansları, İstanbul Beyoğlu’da meydana gelen patlamayı son dakika gelişmesi olarak duyurdu.

ntv.com.tr 19.03.2016 - 13:11 | Son Güncelleme : 19.03.2016 - 13:17

İstiklal Caddesi'ndeki patlamayı dünya böyle gördü

Patlama haberini ilk geçen ajans Reuters oldu. ‘’İstanbul’un turistik merkezinde meydana gelen saldırıda 5 kişi öldü 20 kişi yaralandı’’ denildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC İstanbul’daki patlamanın Ankara saldırısından hemen sonra gerçekleştiğinin altını çizdi.

İngiliz Independent gazetesi de, ‘’İstanbul’un turistik alışveriş caddesinde intihar saldırısı düzenlendi. En az 5 ölü’’ diyerek patlamayı okuyucularına duyurdu.

Fransız haber ajansı AFP ise haberi, ‘İstanbul’un kalbindeki alışveriş caddesinde patlama oldu. Çok sayıda ambulans olay yerine sevk edildi. Terör saldırısını gerçekleştiren saldırgan bir canlı bomba’’ diyerek duyurdu.

Fransız gazetesi Le Figaro, ‘’İstanbul’un kalbindeki patlamanın büyük korkuya neden olduğunu ve polisin helikopterlerle olay yerinde uçuş yaptığını’’ belirtti.

Alman Bild gazetesi de, ‘’İstanbul’da bu sabah meydana gelen patlamada en az 5 kişi öldü. Olası bir terör saldırısı ihtimaliyle Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ve Alman okulları Perşembe ve Cuma günü tedbir olarak kapalı kalmıştı’’ ifadelerini kullandı.

DÜNYADAN KINAMA MESAJLARI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını şiddetle kınayarak Türk halkının acısını paylaştığını belirtti. Stoltenberg, "Tüm NATO müttefikleri Türkiye'nin yanında ve terörün her türlüsüyle mücadelede birlikte hareket etmeye hazır" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, ''İstanbul'daki şiddet eylemlerini en güçlü şekilde kınıyorum'' dedi.

AB Komisyonu'nun göçten sorumlu üyesi Dimitris Avramapulos da İstanbu'daki saldırıyı kesin bir dille kınadı, ''Teröre karşı ortak savaşımız sürecek'' ifadesini kullandı.

ABD'nin İstanbul Konsolosluğu, "İstiklal'deki patlamanın şoku ve üzüntüsü içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin yasını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadeleriyle taziyesini sundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault yaptığı açıklamada ''İstanbul'da meydana gelen ve ölümlere neden olan adi ve korkakça gerçekleştirilmiş terör saldırısı şiddetle kınıyorum. Türk halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz'' ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de, ''Terör İstanbul'da çirkin yüzünü gösterdi, Türk devlet ve milletine başsağlığı diliyorum'' diyerek saldırıyı kınadı.

Sayfa Yükleniyor...