İstinat duvarı devrildi: 1 çocuk öldü

Trabzon'da devrilen beton istinat duvarı altında kalan 7 yaşındaki bir çocuk öldü, kardeşi hafif yaralandı.

Anadolu Ajansı 09.04.2009 - 20:53

İstinat duvarı devrildi: 1 çocuk öldü

Trabzon'un Kaymaklı Mahallesi Ardıç Sokak'ta yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde ve 10 metre uzunluğundaki beton duvar, henüz belirlenemeyin bir nedenle, saat 17.00 sıralarında sokağa doğru devrildi.

Devrilme sırasında sokakta oynayan çocuklardan bazıları kaçmayı başarırken, Yusuf Aydın (7) beton duvarın altında kaldı. Aydın'ın kardeşi Seddar Aydın ise duvarın başına çarpması sonucu hafif şekilde yaralandı.

Vatandaşların haber vermesiyle olay yerine gelen sivil savunma ve itfaiye ekipleri, iş makinesi de kullanarak, duvarla birlikte yola kayan toprak altındaki Aydın'ın bedenine ulaştı.

Olay yerine gelen ve iç hastalıkları uzmanı olan Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüğlu, yaşıyor alabileceği ümidiyle çocuğun toprak altından çıkarılmasında ekiplere yardımcı oldu.

Gümrükçüoğlu'nun başını sabitlediği Yusuf Aydın, ekiplerin elleriyle kazdığı toprak altından çıkarıldı. Yapılan kontrolde, Aydın'ın hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Çalışmalar sırasında sokağı kordon altına alan polis ekipleri, olay yerine girmeye çalışan vatandaşları güçlükle engelledi.

Çalışmaları endişeyle izleyen Yusuf Aydın'ın yakınları, çocuğun cesedinin çıkartılmasıyla sinir krizleri geçirdi.

Bu arada, Vali Nuri Okutan da olay yerine gelerek kurtarma çalışmalarını yönlendirdi.

VALİ OKUTAN'IN AÇIKLAMASI
Trabzon Valisi Nuri Okutan, istinat duvarı devrilmesinin, ilk verilere göre ağaç köklerinin büyüyerek duvarı itmesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Çalışmaları izleyen vali Nuri Okutan, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın çok üzücü olduğunu bildirdi.

Okutan, ''Görgü tanıkları, duvarın devrildiği sırada sokakta 7-8 çocuğun oynadığını söyledi. Duvarın devrildiğini farkeden diğer çocuklar kaçıyor, ancak Yusuf Aydın kaçamıyor. İtfaiye, sivil savunma, sağlık ekipleri ve emniyet mensupları müdahil oldu ancak Yusuf'a ölmüş durumda ulaşıldı. Enkaza tamamen ulaşıldı. Altında başka çocuk yok. İlk veriler, ağaç köklerinin büyüdüğü ve duvarı ittiği yönünde. Bu konu incelenecek. Bu konuda araştırma yapılacak'' dedi.

Okutan, Yusuf Aydın'ın, kardeşini almaya çalışırken duvarın altında kaldığını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu arada vatandaşlar, mahallede başka istinat duvarları ve toprak birikintileri olduğunu ve bunların da tehlike oluşturduklarını Okutan'a ilettiler.

Okutan, bunun üzerine, ''Belediye başkanı da burada, konu incelenecek'' dedi.

EMNİYET İNCELEME YAPTI
Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekipleri, beton istinat duvarının devrildiği Ardıç sokakta incelemelerde bulundular ve mahalle sakinlerinin bilgisine başvurdular.

İncelemelerin tamamlanmasının ardından Trabzon Belediyesi'ne ait iş makineleri, yola devrilen beton blokları ve toprak birikintisini temizlediler.

Bu arada, olayda ölen Ata İlköğretim Okulu 1. sınıf öğrencisi Yusuf Aydın'ın dedesi Ramis Aydın, evlerinin önünde gözyaşları içinde komşularının ve yakınlarının taziyelerini kabul etti.

Yusuf Aydın'ın evinin önünde ambülans ve sağlık ekibi bekletiliyor.

Öte yandan, istinat duvarının devrilmesi sonucu çevreye sıçrayan taşlardan biri başına çarpan çocuklardan Okan Takmaz, bakkaldan dönerken duvarın devrildiğini belirterek, halen olayın etkisinde olduğunu ve çok fazla şey hatırlamadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...