İsveç Büyükelçisi yurda döndü

Türkiye'ye dönen İsveç Büyükelçisi Korutürk, tasarının kabul edilmesinden yarım saat sonra Ankara'dan 'dön' mesajını aldığını belirterek "İsveç hükümeti şok içinde, ilişkiler çok ciddi etkilenecek" dedi.

12.03.2010 - 17:09

İsveç Büyükelçisi yurda döndü

İsveç'te 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının resmen kabul edilmesinin ardından Türkiye'nin Ankara'ya çağırdığı büyükelçi Zergün Korutürk yurda döndü.

Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçağıyla İstanbul'a inen İsveç Büyükelçisi Zergün Korutürk, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalar yaptı.

İsveç hükümetinin şok içinde olduğunu söyleyen Korutürk, "Soykırım kararı ilişkilerimizi çok ciddi etkileyecek" dedi.

Büyükelçi Korutürk, "Oylamadan yarım saat sonra Türkiye'ye dönmem yönünde talimat aldım" diye konuştu.

Korutürk, şöyle devam etti:

''Her şeyden evvel Türkiye-İsveç ilişkileri açısından son derece üzgünüm. Türkiye'nin ne kadar büyük, ne kadar önemli bir ülke olduğunu bilen ve buna çok değer veren İsveç Parlamentosunun böyle bir karar almaması gerekirdi. İsveç ile Türkiye'nin ilişkileri 2000 yılından bu yana yavaş yavaş düzelmeye başladı. Şu anda geldiği nokta 10 yılın ürünüdür. Bir grup insanı seçim amacıyla tatmin etmek için bu kadar mesnetsiz bir öneriyi kabul etmeleri, hakikaten her şeyden evvel İsveç gibi bu kadar ileri bir ülkeye yakışmıyor.''

ÇOK ÖTEYE GİDEN BİR TASARI
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Korutürk, ''Bu karar ikili ilişkileri bundan sonra nasıl etkileyecek?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Onun takdiri tabii hükümetimizindir, ama tabii çok ciddi etkileyeceğini düşünüyorum. Karar tasarısı sözde Ermeni soykırımının çok ötesine giden bir tasarı. 1915'te Ermenilere, Süryanilere, Asurilere, Keldanilere ve Pontus Rumlarına soykırım uygulandığını iddia ediyor. Osmanlı'daki tüm Hristiyan topluluğunu içerecek şekilde kaleme alınmış bir tasarının, bu kadar genel bir tasarının ne kadar mesnetsiz olduğu ortada.''

Zergün Korutürk, bir soru üzerine de İsveç ile Türkiye'nin ilişkilerinin 10 yıl öncesine kadar iyi olmadığını belirterek, ''2000'li yılların başından itibaren yavaş yavaş ilişkiler düzelerek çok ileri bir noktaya geldi. İsveç ile mükemmel ikili ilişkilerimiz oluştu. Biliyorsunuz AB'ye üyelik sürecimizde de bize en güçlü desteği veren ülkelerin neredeyse başını İsveç çekiyordu. Bu yüzden son derece üzgünüm'' diye konuştu.

YARIM SAAT SONRA ANKARA'DAN GELEN MESAJ
Korutürk, bir gazetecinin ''İsveç'teki lobi çalışmalarında yalnız kalmış olabilir misiniz?'' şeklindeki soruya da şöyle cevap verdi:

''Gereken her şey yapıldı. Bir ihmal olduğunu hiç düşünmüyorum. Şimdi bu karar tasarısı yeni bir şey değil. İsveç, Eylül ayında seçime gidiyor. Parlamentonun iç tüzüğüne göre 4 yıl boyunca parlamentoya ne kadar öneri geldi ve sonuçlanmadıysa parlamentonun seçimden önce bunları tamamlaması lazım. Dolayısıyla bu tasarı 2008 yılında geldi ve şimdiye kadar bekledi. Bu tasnif sırasında bu tasarı öne çıktı. Fakat burada ilginç olan belki bize çok ters, ama Dışişleri Komisyonunda bir tasarı kabul de edilse, ret de edilse her iki durumda da genel kurula gidiyor. Bu tasarı 2 Martta Dışişleri Komisyonunda oy çokluğuyla reddedildi. Genel kurula bu tasarı ret tavsiyesiyle gitti.''

Bir gazetecinin ''Bu karar İsveç hükümetinde nasıl bir dalgalanma yarattı?'' sorusu üzerine de Korutürk, ''Sanırım onlar da çok büyük üzüntü ve şok içindeler. Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları var biliyorsunuz. Bugün İsveç Dışişleri Bakanı Finlandiya'da yapılacak bir toplantıda üzüntülerini sanıyorum Dışişleri Bakanımıza da dile getirecektir. Ama tabii üzüntü yetmez, bu nasıl telafi edilecektir bunu düşünmek lazım'' dedi.

Korutürk, ''Bu tasarının telafisi mümkün mü?'' sorusu üzerine, ''Tabii şimdi İsveç'te seçim atmosferine girildi. Ama bunun çok büyük bir hata olduğunun bilincindeyseler bunu telafi edecek yöntemleri de bulmaları lazım'' ifadesini kullandı.

Tasarının kabulünün ardından Türkiye'ye nasıl çağrıldığı da sorulan Korutürk, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile sürekli görüşme halinde olduğunu belirterek, ''Sonuç belli olduktan yarım saat sonra 'Derhal merkeze dönün' talimatı geldi. Ben de ilk uçağa binerek Türkiye'ye geldim'' dedi.

Korutürk, ''İsveç'e ne zaman döneceksiniz?'' sorusuna ''O konuda ben bir şey diyemem. O hükümetin takdiri'' yanıtını verdi.

Korutürk, açıklamasının ardından THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul'dan Ankara'ya hareket etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...