İtalya'da yine ötenazi tartışılıyor

İtalyan yönetmen Mario Monicelli'nin intiharı İtalya'da ötenazi tartışması yarattı.

02.12.2010 - 17:18

İtalya'da yine ötenazi tartışılıyor

Ünlü yönetmen Mario Monicelli'nin ölümü İtalyan Parlamentosu'nda ötenazi konusunda polemik yarattı.

Parlamento oturumunda söz alan Radikal Parti mensubu Rita Bernardini Monicelli'nin ''ailesinin yanında tatlı bir şekilde ölmek yerine hayatına nasıl son verdiği konusunda düşünelim'' yorumuna sert bir cevap Hıristiyan Demokratlar Birligi partisi UDC mensubu Paola Binetti'den geldi. Ötenazi ile spot yapmaya son verilmesini isteyen Binetti Monicelli'nin herkes tarafindan yalnız bırakıldığını ve intiharın kendisinin özgur seçimi değil yönetmenin içine düştüğü korkunç bir yalızlığın sonucu olduğunu savundu.

İtalya Cumhurbaskanı Giorgio Napolitano ise Monicelli'nin son isteğine saygı gösterilmesi gerektigini belirtti.

Parlamento'da yaşanan sert polemikten sonra Radikal Parti'nin öncusu olduğu bir ötenazi yasası gerekliliği tartışması tekrar başladı. İtalya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eugenia Roccella, Monicelli'nin intiharı seçmesinin nedeninin yönetmenin özgürce aldığı bir karar mı yoksa girdiği depresyonun sonucu mu olduğu hakkında hiç kimsenin fikir belirtmemesi gerektiğini belirtti ve konunun politik amaçlarla kullanılmasına son verilmesini istedi.

'KENDİSİ SEÇTİ'
95 yaşında ölen yönetmenin kızı Martina ise babasının hiçbir zaman yalnız bırakılmadığını altını çizerek, Monicelli'nin yaşamına bu şekilde son vermeyi kendisinin seçtigini söyledi.

İtalya'da ötenazi yasağı son yıllarda yaşanan Eluana Englaro olayında olduğu gibi Vatikan'ı da içine alan büyük polemikler yaşanmasına neden oldu.

Ötenazi ile ilgili bir yasaya sıcak bakmayan İtalyan politikası ağrı terapisi konusundaki yasalarda da diger Avrupa ülkelerine göre daha yavaş davranmakla itham ediliyor.

Ölüm döşeğindeki hastalara verilmesi bir çok ülkede öngörülen morfin bazlı ağrı kesicilerin kullanımının son derece kısıtlı olduğu İtalya'da sadece 9 ay önce kronik ağrı çeken ve ağır hasta çocukların ağrı tedavisinde bu bazlı ilaçların kullanılmasını öngoren bir yasa onaylandı ancak bu tip ilaçlara karşı yaygın önyargılar yüzünden hastane personelinin uygulamada güçlüklerle karşılaşıldığı bildirildi.

İtalyan doktorların hem bu ilaçlar hakkındaki genel kültür hem de formasyon eksikliği yüzünden ağrı tedavisinde morfin bazlı ilaçlar kullanmaktan çekindiğine İtalyan basını tarafindan dikkat çekiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...