İtalya'dan Türkiye'ye ölme alışkanlıkları

Koreograf İlyas Odman’ın ilk gösterimini Fabbricaeurope Festivali’nde gerçekleştiren ''Bugün, hiçbir şey…/ Oggi, niente…'' adlı çalışması bugün Kumbaracı50'de.

30.12.2009 - 19:00

İtalya'dan Türkiye'ye ölme alışkanlıkları

''şimdi önce size bir çiftin hikâyesi / OLACAĞIM / … sonra o çiftin hikayesini / ANLATACAĞIM /… ve en sonunda size o çiftin / ŞARKISINI SÖYLEYECEĞİM /…Hikayeyi iyi dinleyin ve unutmama izin vermeyin!”

Koreograf İlyas Odman’ın geçtiğimiz mayıs ayında İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen Uuluslararası Fabbricaeurope Festivali’nde gösterim ve yapım desteği almaya hak kazanan ve ilk gösterimini aynı festivalde gerçekleştiren ''Bugün, hiçbir şey…/ Oggi, niente…'' adlı yeni çalışması 2010 sahne sezonu boyunca Kumbaracı50'de olacak.

Şu ana kadar Floransa, Sicilya ve Prag’da seyirci ile buluşan oyun 2010 Mart ayı süresince 6 farklı İtalyan şehrinde sergilenecek.

Kişinin ölüm gerçeğini ve onu takip eden yas sürecini konu edinen sahneleme, İtalyan yazar Cesare Pavese’nin “Yaşama Uğraşı” adıyla yayınlanan günlüğünden esinleniyor. Dansını nesneler, gelenekler ve anılar üzerine kuran dansçı İlyas Odman, sahnede geride bırakılmış ve kırılgan bir karakter kurguluyor. Videolarını İtalyan INFLUX.IT video art insiyatifinin müziklerini İngiliz Hana Koriech'in üstlendiği çalışma Kumbaracı50’de izlenebilir.

''Türkiye’de, ölenin ayakkabılarını bir fakirin onları almaları için kapıya bırakılması geleneği bana hep ölenin adımlarının başka birini ayaklarında dünyayı gezmeye devam ettiğine inanmak isteğimizi hatırlatır.''

“Bugün, hiçbir şey…/ Oggi, niente…” 30 Aralık Çarşamba saat 20.30'da Kumbaracı50'de.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...