İtfaiyecilerden Boğaz Köprüsü’nde eylem

İstanbul’da sözleşmeleri yenilenmediği için işsiz kalacak itfaiyeciler Boğaz Köprüsü’nde eylem yaptı. Ellerinde ekmekle asfalta yatan itfaiyeciler, trafiği tek yönlü kapattı.

Haberler - NTV Haber 23.12.2009 - 14:21

Anadolu Yakası’ndan köprüye araçlarla gelen itfaiye işçileri, Boğaz Köprüsü’ne girdikten sonra araçlarından inerek eylem yapmaya başladı.

Bazılarının ellerinde ekmek olduğu görülen işçiler, köprü üzerine uzandı.

İfaiye işçilerinin eylemi sırasında Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçiş trafiği tamamen durdu.

Çevik kuvvet ekiplerinin olay yerine gelmesi üzerine itfaiye işçileri eylemlerine son verdi.

İşçiler daha sonra köprüden uzaklaştırıldı.

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Bimtaş A.Ş bünyesinde çalışan itfaiyeciler, bazı özlük haklarının geri alındığı gerekçesiyle Beyoğlu'nda eylem yaptı.

Taksim Meydanı'nda toplanan Belediye-İş Sendikasına üye işçiler, Galatasaray Lisesi önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Belediye-İş Sendikası İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Nihat Altaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, kendi şirketi olan Bimtaş A.Ş ile yıllardır İstanbul halkına itfaiye hizmeti verdiğini belirtti.

İtfaiye emekçilerinin anayasal ve yasal hakları olan sendikalaşma hakkını kullanmaya karar verdiğini ifade eden Altaş, ''İşçiler sendikamızda örgütlenmeye başlayınca, herkesin gerçek yüzü ortaya çıktı. Önce demokrasi lafını ağzından düşürmeyenler, itfaiye emekçilerinin en temel hak arama mücadelesini hazmedemeyip, baskıyla, tehditle sindirmeye çalıştılar. Uyguladıkları baskıyla sendikal örgütlenmenin önüne geçemeyen yetkililer, bu kez itfaiye hizmetlerini özelleştirdi'' diye konuştu.

Bir süre oturma eylemi yapan gruptakiler daha sonra dağıldı.

Sayfa Yükleniyor...