İtirafçılar aynı birlikte buluştu!

Diyarbakır’da görülen faili meçhul cinayetlerle ilgili davada, PKK itirafçısı sanıkların aynı birlikte askerlik yaptıkları ortaya çıktı.

NTV Haber 26.11.2010 - 21:21

Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya katılan PKK itirafçısı 6 sanık yıllar sonra ilk kez mahkeme huzurunda konuşmaya başladı. Sırayla söz alan sanıklar, haklarındaki iddiaları reddetti.

Daha sonra müdahil avukatların sanıklara yönelttiği sorular ilginç ayrıntılar ortaya çıkardı. PKK itirafçısı olan bazı sanıkların aynı birlikte askerlik yaptıkları belirlendi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki er eğitim alayında acemi eğitimlerini yapan sanıklara bu durum soruldu. Ancak avukatların soruları yanıtsız kaldı. Sorular üzerine sanıklar, halen tutuklu bulunan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'yı tanıdıkları ve kısa bir dönem görüştüklerini söylediler.

Sanıklardan Recep Tiril ise JİTEM’le ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. Tiril, adam yaralama suçundan hapis cezası alan İbrahim Babat isimli bir itirafçının kendisine verilen vaatlerin yerine getirilmemesi üzerine intikam almak için Susurluk Komisyonu’na mektup yazdığını öne sürdü. Sanık Tiril, bu iddiaların Babat tarafından komisyona iletildiğini savundu. Sanıklar ayrıca, yurtdışında yaşayan eski PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan ile mahkeme huzurunda yüzleşmek istediklerini de dile getirdi.

Daha sonra söz alan sanık avukatlarından Ayhan Tayar da iddialara konu olan dönemdeki askeri ve siyasi yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak mahkeme suç duyurusunun savcılığa yapılmasını istedi.

Sanıklar ayrıca mahkeme gelebilmek için can güvenliklerinin sağlanmasını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...