İTÜ'lü hocalardan öğrencilerine destek

İTÜ'de aralarında profesörlerin de bulunduğu 108 öğretim elemanı 15 ay hapis cezası alan öğrencilerine destek için imza kampanyası başlattı.

07.12.2010 - 10:06

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim elemanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı 2008-2009 öğretim yılı açılış töreninde 'izinsiz gösteri' yaptıkları gerekçesiyle 15 ay hapis cezasına çarptırılan 18 öğrenci için imza kampanyası başlattı.

İmza metninde "Düşünce üretimi ve ifadesi demokratik bir hak ve yükümlülüktür. Bu hak, temelinde bağımsız ve özgür düşünce üretiminin yattığı üniversitede de olmazsa olmaz bir koşuldur" denildi.

108 öğretim elemanının imzalarıyla destek verdikleri metin şöyle:

"Bir grup İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi, Başbakanın da katıldığı 2008-2009 Akademik yılı açılış töreni esnasında, törenin yapıldığı binanın dışında pankart açtıkları ve slogan attıkları gerekçesiyle emniyet güçleri tarafından gözaltına alınmış ve haklarında dava açılmıştır. Onsekiz öğrencimizin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten 1 yıl 3’er ay hapis cezası almış olduklarını öğrenmiş bulunuyoruz.

Düşünce üretimi ve ifadesi demokratik bir hak ve yükümlülüktür. Bu hak, temelinde bağımsız ve özgür düşünce üretiminin yattığı üniversitede de olmazsa olmaz bir koşuldur. Bu nedenle İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim elemanları olarak, üniversiteye polis çağırılması, üniversite içinde polisin öğrencilere müdahale etmesi, öğrencilerin gözaltına alınması ve başlatılan adli süreç sonucunda hapis ve para cezasına çarptırılmasının, demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılmasının önünde ciddi bir engel oluşturduğunu düşünüyoruz.

Demokratik ilkeler gereği, vatandaşlık hak ve yükümlülüklerin asli bir öğesi sayılan toplantı, gösteri ve benzeri etkinliklerin bu şekilde tepki görmesi ve cezalandırılması, Anayasa’nın koruduğu ifade özgürlüğü ilkesine de aykırıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim elemanları olarak bu husustaki tahammülsüzlüğün giderek artmakta olduğunu kaygıyla gözlemliyor ve bu etkinlikleri bir güvenlik tehdidi olarak algılayan yaklaşımı reddediyoruz. Yeni yetişen kuşakların düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri ortamı savunmayı görev bildiğimizi ve öğrencilerimizin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...