Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzleme Heyeti açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan çözüm süreci kapsamında oluşturulacak İzleme Heyeti'yle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı: Doğru bulmuyorum...

Haberler - ntv.com.tr 20.03.2015 - 12:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzleme Heyeti açıklaması

ANKARA - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'ya yapacağı ziyaret öncesi, Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretinin kapsamıyla ilgili açıklamaları sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan'a, çözüm süreci kapsamında oluşturulacak izleme heyeti soruldu.

Kadir İnanır, Deniz Ülke Arıboğan, Avni Özgürel gibi isimlerin heyette yer aldığına dair haberler konusunu değerlendirmesi istenen Erdoğan, haberleri gazetelerde okuduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Şunu da çok açık, net söyleyeyim bu olaya da ben olumlu bakmıyorum. Çünkü başbakanlığım döneminde de 'Akil insanlar içerisinden bir grubun gitmesine nasıl bakarsınız, nasıl değerlendirirsiniz ' dedikleri zaman, bunları doğru bulmadığımı, böyle bir şey düşünmediğimizi o zaman da söylemiştim. Aynı şeyi şimdi de söylüyorum. Bunlar doğru şeyler değil" diye konuştu.

"BİRİLERİNİ TATMİN ETMEK İÇİN BU İŞLER YAPILMAZ"

Erdoğan, her ülkede olduğu gibi istihbarat teşkilatlarının birinci derecede süreci yönetenler olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

Türkiye üzerinden Suriye'ye geçişler: "12 bin 520 kişinin ülkeye girişi yasak. Yakalanıp iade edilenlerin sayısı 1170..."

"Onlarla bu işler yürür. Kaldı ki burada bizler ta o dönemde malum temsilcileri konumunda olan siyasi partiden 3 elemanı buraya gönderdik.
Yine biz gönderdik, hükümet olarak gönderdik. Bunları da gizlemeye gerek yok ama bu sayının 3'ten 5'e çıkması, 7'ye çıkması, 10'a çıkması, 15'e çıkması veya ayrı bir grubun oraya gönderilmesi...

Bunlar neyi değiştirecek ki. Yani birilerini tatmin için bu işler yapılmaz. Eğer bu işin yönetimi hükümette ise hükümet de burada üzerine düşeni, gerekeni, başlattığı bir süreç üzerinde devam ettirmelidir. Öyle düşünüyorum. Bunun dışındaki süreç, sadece kendi çerçevesi içerisinde kalmalıdır.

Zaman zaman ta dağa bile çeşitli roman yazarları, biliyorsunuz, gönderilmiştir, gitmişlerdir. Ne netice alındı Herhalde yeni romanlar mı yazdırılacak Böyle bir adım mı atılacak Bunlara gerek yok. Bunları doğru da bulmuyorum. Bu benim samimi düşüncelerimdir."

Sayfa Yükleniyor...