İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonda 42 kişi gözaltına alındı.

Mayıs ayında savcılık kararıyla yapılan operasyonlarda el konulan ihale ve alımlara ait dosyalarla ilgili hazırlanan bilirkişi raporları kapsamında, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekiplerince, İzmir merkez, İstanbul, Ordu ve Hatay'da eş zamanlı yapılan operasyonlar yapıldı.

42 kişinin gözaltına alındığı operasyonun, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, zimmet, rüşvet, nitelikli dolandırıcılık, zincirleme olarak sahtecilik, emniyeti suistimal suretiyle güveni kötüye kullanma suçlarının işlendiği yönünde verilen raporlara istinaden yapıldığı belirtildi.

Mayıs ayında düzenlenen operasyonda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan, bugün yeniden gözaltına alınan 5 kişi, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden İzmir Adliyesi'ne gönderildi.

Savcılıktaki sorgulamaları tamamlanan 5 kişi tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

Bu arada, söz konusu 5 kişinin yakınlarının ve çalışma arkadaşlarının, İzmir Adliyesi’ndeki bekleyişi sürüyor. Gözaltına alınanların yakınları da emniyet müdürlüğünün bahçesinde bekliyor.

İlk operasyonda da 44 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 17'si tutuklanmıştı.

KOCAOĞLU PARİS'TEN DÖNDÜ
Operasyonun ardından, Paris'teki EXPO 2020 sunumu programını yarıda keserek İzmir'e dönen Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye önünde bekleyenlere hitaben bir konuşma yaptı.

Kocaoğlu, mayıs ayında belediyeye yapılan operasyonun 6 ay sürdüğünü, sabırla ve metanetle adaletin sağlanmasını beklediklerini belirterek, ''Sustuk ve en son bu işin teftişi, yasayı, uygulamayı geçtiğini, tacize vardığını söyledik. Biz 7,5 senedir İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyoruz, 43 senedir de İzmir'de, Bornova'dayız. Bir Allah'ın kulu kalkıp da 'bu adam yolsuzluk yapar, ihaleye fesat karıştırır, bu adam rüşvet alır' diye düşünmedi'' dedi.

İnsanların kendisini ''dürüst, çalışkan, onurlu başkan'' olarak nitelendirdiğini dile getiren Kocaoğlu, şöyle devam etti: ''Bu sıfatları ben kendime yüklemedim. Bunu 3,5 milyon İzmirli yükledi. Şimdi diyorlar ki 'Biz İzmir'de yerel yönetimleri alacağız. Bizim İzmir'de yerel yönetimleri almamız için Aziz Kocaoğlu dürüst değildir, çalışkan değildir imajını vermemiz gerekiyor.' Bu bir propaganda. 2009 seçimleri sürecinde başladı. Hep bizi kavgaya çekmeye çalıştılar. Amaçları politikti.''

'PARİS'TE VURDULAR'
Kocaoğlu, mayıs ayındaki operasyondan kısa bir süre sonra EXPO için Paris'te bir toplantı olduğunu ve buna kendisinin gitmediğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

''(Mayısta) Paris'e arkadaşlarımızı yalnız bırakmamak için gitmedim. Hemen propaganda başlattılar... Dün sabah 60 kişilik bir heyetle Paris'e gittik, bugün çalışacaktık. Paris'te vurdular, İzmir'de yetmedi. Yerel yönetimin başı olarak ve bu kenti kalkındırmak için görevimi yapmaya gittim ama ilk uçakla geri geldim. Bir hesap var ama bu hesabı oyunu kuranlardan başka bilen yok.''

"ADALET HERKESE LAZIM"
Aynı inançla, aynı inatla, aynı istekle, aynı şevkle geceli gündüzlü çalışacaklarına değinen Kocaoğlu, şunları kaydetti: ''İnsanların tarihinde, devletlerin, milletlerin tarihinde, ailelerin tarihinde sıkıntılı dönemler vardır. Türkiye de sıkıntılı dönemden geçiyor ama kısa dönemli duraklamalar bizi güçlendirir. Bu amaçla çalışacağız. Kursağımızdan haram lokma geçmedi.

Biz sadece adalet istiyoruz. Bu konuya hem hükümetin hem de devletin el atmasını istiyoruz. Alnımız açık, yüzümüz pak, sadece adalet istiyoruz. Hem Sayın Başbakan'ı hem Sayın Cumhurbaşkanı'nı adalete çağırıyorum. Daha önce de bugün de ifadesi alınan arkadaşlarımızın hile, hurda, rüşvet, iltiması yoktur. Bu oyun ve er veya geç oyunu kuranların başında hallolacaktır. Bize bu insanlık dışı uygulamayı yapanlar hem Tanrı huzurunda hem millet huzurunda hem de adalet huzurunda hesap verecekler. Adalet herkese lazımdır, bugün bana bunu yapanlara da lazım olacaktır. Bunu kimse unutmasın."

3 TUTUKLAMA
Bu arada, operasyonda gözaltına alınan 44 kişiden 5'i adliyeye sevk edildi, bu kişilerden 3'ü tutuklandı.

Savcılıktaki sorgulamalarının ardından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen zanlılardan Kültür Şube Müdürü Abdulhalim Cumhur Yazıcı, İzenerji Genel Müdürü Ali Süha Sabuktay ve Solfej Firması şirket ortağı Sedat Sakur tutuklandı.

Diğer iki zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.