Özel yetkili cumhuriyet savcılarının talimatıyla İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı'na gelen İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü mali büro ekipleri, bazı birimlerde arama yapıldı.

İlişkili Haberler


Yapılan aramalarda, aralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar ve Kuşadası Belediyesi bürokratlarının da bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı, 2 kişi ise aranıyor.

Polis ekipleri, operasyonda, bilgisayar kayıtlarının kopyalarını alarak, çok sayıda belgeye el koydu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki arama ve bilgisayar kaydı kopyalamalarının bugün de sürmesi bekleniyor.

Operasyonda, Didim, Turgutreis, Narlıdere ve Urla Belediyelerindeki ihalelerle ilgili bazı belgelere de el konulduğu öğrenildi.

Öte yandan bazı personelin evlerinde yapılan aramalarda, çeşitli belgelere ve bilgisayara el konulduğu belirtildi.

Gözaltındakilerin, ifadelerinin alınmasının ardından perşembe günü adliyeye sevk edilmesinin beklendiği bildirildi.

Belediyeye saat 07.30'da gelen yaklaşık 30 görevli, başkanlık katı olarak da bilinen 4. katta çalışmalarını sürdürdü.

Belediye Başkanı Esat Altungün, gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan bu sabah haberdar olduğunu belirterek, ''Birileri yine bizi şikayet etmiştir. Durmadan şikayet ediyorlar zaten. Neden geldiklerini ve sonucu hep birlikte öğreneceğiz. Ben de şu anda içerik konusunda bilgi sahibi değilim'' dedi.

Belediyenin mali işler müdürü Yusuf Atak ile sosyal işler sorumlusu Erdoğan Uyan'ın polis eşliğinde belediyeye getirildiği bildirildi.

Yürütülen çalışma kapsamında Belediye Mali İşler Müdürü Yusuf Atak, Sosyal İşler Sorumlusu ve Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Uyan'ı evlerinden alan ekipler, belediyedeki incelemenin yanı sıra ilgili personelin evlerinde de arama yapıyor.

Bu arada, belediyenin 2, 3 ve başkanlık katı olarak da bilinen 4. kata girişler yasaklandı. Vatandaşların sadece 1. kattaki veznelere geçişine izin veriliyor.

Mali büroya bağlı ekiplerin, başkanlık katındaki kasayı çilingire açtırdığı öğrenildi.

Emniyet güçlerinden alınan ilk bilgiye göre, operasyon 9 aydır yürütülen teknik takip sonucunda yapıldı.

Operasyon kapsamında şu ana kadar Belediye Mali İşler Müdürü Yusuf Atak, Sosyal İşler Sorumlusu ve Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Uyan ile E.E. ve İ.A. isimli şahısların gözaltına alındığı belirtildi.