İzmir heyecan yarattı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu ziyaret eden DSP lideri Türker, NATO'nun Libya harekatının İzmir'den yönetileceğini söyledi. Heyecan yaratan açıklamanın hemen ardından Dışişleri Bakanlığı Türker'i yalanladı.

Haberler 24.03.2011 - 13:23

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP'yle dün görüştükten sonra bugün DSP Genel Başkanı Masum Türker'i parti genel merkezinde ziyaret etti.

Davutoğlu Türker'e Libya ve NATO operasyonuyla ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Ziyaretin ardından DSP lideri Türker, kameralar karşısına geçti ve açıklama yaptı.

Türker'in söylediği bir cümle dikkat çekiciydi ve heyecan yarattı. DSP lideri, ''Sayın Dışişleri Bakanı'nın yaptığı açıklamalardan anlıyoruz ki; Libya ile ilişkilerde baştan beri rol almak istemiş ama Fransa öne geçerek Türkiye'yi devre dışı bırakmak istemiş. Bizim talebimizin yalnız kontrol ve insan haklarının korunması noktasında olacağını söyledi. Bu konuda da özellikle komuta yetkisinin NATO'ya devredilmiş olması ve NATO'nun da bunu karargah olarak İzmir'de yöneteceği için biraz daha güvenli olarak olaya bakıyor'' diye konuştu.

Türker, operasyonun merkezinin İzmir olup olmadığının sorulması üzerine de ''NATO'nun komutanlığı için bakanın açıklamasına göre 2 yer söz konusu. İtalya ve Türkiye. Şu anda büyük bir olasılıkla Türkiye ve İzmir olacağı noktasında gelişme olduğunu söylediler. Yani NATO'nun harekatı İzmir'den yürütmesi söz konusu'' dedi.

Bu açıklamaya Dışişleri Bakanlığı jet yanıt verdi. Bakanlık, NATO'nun Libya harekatının merkezinin İzmir olmadığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Bakan Davutoğlu'nun ''NATO harekatının İzmir'den yürütüleceği'' yönünde kesin bir bilgi verilmediğini, planlamada İzmir'deki NATO karargahının da olabileceğini söylediğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...