NTV

İzmir kırsalında PKK'ya ait cephanelik ortaya çıkartıldı

DHA

Türkiye

İzmir'de düzenlenen PKK operasyonunda çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı ele geçirildi.

İzmir İl Jandarma Komutanlığı tarafından 2016 yılı içinde bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik, MİT ve emniyetle koordineli olarak kırsal alanlarda düzenlenen toplam 357 operasyonda, adeta cephanelik ortaya çıkartıldı.

Kemalpaşa ilçesinde geçen şubat ayında İlçe Jandarma Komutanlığı'na ve askeri araca, haziran ayında da Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik roketli saldırıyı gerçekleştiren teröristlere ait mühimmat ve malzemeler görenleri şaşkına çevirdi.

Ayrıca olaylara karıştığı belirlenen 8 kişi de gözaltına alındı.

İzmir kırsalında bölücü terör örgütü PKK'lı teröristlerin faaliyetlerinin deşifre edilmesi amacıyla İzmir İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan istihbari çalışmalar kapsamında, geçen 15 Kasım'da Bayındır İlçesi Kızılağaç Mahallesi Pelit Deresi mevkiindeki ormanlık alanda operasyon düzenlendi.

Operasyonda, toprağa gömülü 3 plastik bidon içinde, 2 kaleşnikof piyade tüfeği, 1 RPG-7 roket atar, 1 yivsiz av tüfeği , 175 fişek, 2 el bombası, 2 RPG-7 roketatar sevk fişeği, 1 el dürbünü, 25 av fişeği, 6 kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, 4 hafıza kartı, 1 pusula, 1 avcı bıçağı, 25 pil, 2 uyku tulumu, 2 sırt çantası, bol miktarda yiyecek ve yaşamsal malzeme ele geçirildi.

Söz konusu malzemeler incelenmek üzere kriminal laboratuvarına gönderildi.

SALDIRILAR AYDINLATILDI

Kriminal laboratuvarında yapılan araştırma sonucunda kaleşnikof piyade tüfeklerinin 19 Mart 2016 tarihinde 1 jandarma personelinin yaralanmasına neden olan Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı'na ait devriye aracına teröristlerce yapılan saldırıda kullanıldığı tespit edildi.

Jandarmanın 2016 yılı içinde bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik olarak MİT ve polisle koordineli olarak kırsal alanlarda komandoların katılımıyla düzenlenen toplam 357 operasyonda, Kemalpaşa İlçesi'nde geçen şubat ayında İlçe Jandarma Komutanlığı'na ve askeri araca, haziran ayında da Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik roketli saldırı olayları aydınlatıldı.

Operasyonlar kapsamında gözaltına alınan toplam 8 kişiden 6'sı tutuklandı, 2'si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ETİKETLER