'İzmir Limanı dev yolcu gemilerine açılacak'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,  İzmir Körfezi'ni çamur ve kalıntılardan temizleyecek 'Körfez Dönüşüm Projesi' ile  İzmir Limanı'nın 3. nesil dev yolcu gemilerini ağırlayacağını söyledi.

26.04.2012 - 14:50

'İzmir Limanı dev yolcu gemilerine açılacak'

Yıldırım, İzmir Körfezi'ni eski canlı günlerine döndürmek amacıyla tasarladıkları 'Körfez Dönüşüm Projesi'nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Liman işletmesini yapan TCDD işbirliğinde başlatıldığını belirtti.

Projeyle İzmir Körfezi'ne dökülen dere ağızlarında dip taraması yapılacağını, körfezin kuzey aksında açılacak bir kanalla da akıntı hızının artırılarak su kalitesinin iyileşmesinin sağlanacağını kaydeden Yıldırım, İzmir Limanı II. Kısım Konteyner Terminali inşaatının da söz konusu projeyle paralel yürütüleceğini belirtti.

Yıldırım, proje hazırlıklarının yaz aylarının sonunda tamamlanmasının planlandığını açıkladı:

''TCDD tarafından İzmir Limanı Yaklaşım Kanalı Taraması ihalesine, 2012 yılı sonu itibariyle çıkılmasını planlıyoruz. Proje kapsamında Alsancak Limanı ile Yeni Kale arasındaki alanın derinleştirme çalışmasına başlayacağız. TCDD'ye bu çalışması için gereken gemileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi satın alacak. Büyükşehir belediyesi bünyesindeki İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ise Karşıyaka ve Bostanlı açıklarında dere yataklarından iç körfeze biriken çamur ve rusubat ile geçmişte yıkılan Tuzla açıklarındaki Ragıp Paşa Dalyanı'ndaki kalıntıları temizleyecek.''

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin su sirkülasyonunun sağlanması amacıyla alınacak tarama gemisi ihalesini yaptığını, bu kapsamda römorkör için 3 milyon 463 bin, kesici-emici tip tarama gemisi için de 5 milyon 850 bin liralık yatırım yapılacağını kaydeden Yıldırım, gemilerin temmuz ayı içerisinde teslim alınacağını belirtti.

DERİNLİK 16-18 METREYE ÇIKACAK
Yıldırım, son teknolojiye sahip dip taraması yapabilen gemilerle İnciraltı açıklarındaki Yenikale ile Alsancak Limanı arasında açılacak koridor sayesinde, şu anda 12 metre olan derinliğin 16-18 metreye kadar çıkarılacağını söyledi.

Yıldırım, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dev ortaklığı ile yürütülecek projenin 2 yıllık bir süreç sonunda tamamlanmasıyla deniz temizliğinin yanı sıra İzmir Limanı'nın işlerliliğinin de artacağına dikkati çekti:

''Körfezdeki derinleştirme sayesinde İzmir Limanı, 3. nesil dev yolcu gemilerine de açılmış olacak. Akıntının az olması ve dere yataklarının sürüklediği çamur ve rusubat sonucu her geçen gün biraz daha dolan iç körfez ve bu nedenle hareketliliğini kaybeden İzmir Limanı, hayata geçirilecek iyileştirme çalışmaları sayesinde eski canlı günlerine yeniden kavuşacak. İzmir'in denizini, eski güzelliğine kavuşturacağız.

Yine yapılacak çalışma sonrasında yeterli derinlik olmadığı için körfeze giremeyen gemilerin yolu açılmış olacak. Dev gemiler, Alsancak Limanı yerine Yunanistan'ın Pire Limanı'na yanaşabildiği için ekstra maliyet yüküyle karşı karşıya kalan ihracatçılar bu yükten kurtulacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...