İzmir ve Van'da bomba alarmı

İzmir'de içlerinde BDP ilçe yöneticisininde bulunduğu 2 kişi el yapımı bomba ile yakalandı. Van'da ise bir aracın altında tesadüfen iki plastik patlayıcı bulundu. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

25.07.2011 - 13:58

İzmir'in Menemen ilçesinde iki kişi el yapımı bomba ile yakalandı. Asarlık Mahallesi'nde operasyon düzenleyen polis ekipleri, 2 kişiyi göz altına aldı. Zanlıların yanında el yapımı bomba bulundu.

İki zanlının bomba düzeneğini kola kutusunun içine hazırladığı, tesirini artırmak için de çivi kullanıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan zanlılardan birinin üniversite öğrencisi, diğerinin ise Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe yöneticisi olduğu kaydedildi.

Van'da ise bir aracın altında tesadüfen iki plastik patlayıcı bulundu. Olay yerine gelen bomba imha ekipleri, patlayıcıları imha etti. Cep telefonu düzenekli plastik patlayıcılı bomba yerleştirdiği tespit edilen 3 kişi tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 20 Temmuz 2011'de Selimbey Mahallesi Üçevler Caddesi'ndeki bir aracın altına, cep telefonu düzenekli plastik patlayıcılı bomba yerleştirildiğini tespit etti.

Patlayıcının uzman ekiplerce imha edilmesinin ardından, düzenekle ilgili yapılan çalışma sonrasında H.B, M.D, T.K, Y.K. ile H.B. gözaltına alındı.

Öte yandan devam eden çalışmalar kapsamında, 23 Temmuz 2011 günü, sansasyonel eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan ikinci bir bomba düzeneği daha bulunarak etkisiz hale getirildi.

Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen H.B. ile Y.K, Cumhuriyet Savcılığınca serbest bırakıldı.

Diğer şüpheliler M.D, T.K. ve H.B. ise savcılıktaki işlemlerinin ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...