İzmir’de 154 bin kaçak oyuncak ele geçirildi

İzmir'de ülkeye yasa dışı yollardan sokulduğu belirlenen 154 bin kaçak oyuncak ele geçirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.11.2017 - 13:33 | Son Güncelleme : 09.11.2017 - 13:34

İzmir’de 154 bin kaçak oyuncak ele geçirildi

İzmir Emniyeti’ne bağlı polis ekipleri, teknik takip sonucu Konak ilçesinde faaliyet gösteren iki firmaya ait oyuncakların, Bornova’daki depolarda saklandığını tespit ederek operasyon düzenledi.

Depolardaki aramada, oyuncak araba, tenis raketi, futbol topu ve şişme havuz gibi çeşitli ebatlarda toplam 154 bin kaçak oyuncak ele geçirdi. Oyuncaklar muhafaza altına alındı.

Operasyonda, deponun sahipleri AK. ve İ.D. de gözaltına alındı. Emniyetteki ifadelerinin ardından "kaçakçılık" suçundan haklarında işlem yapılan şüpheliler, cumhuriyet savcısının talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ÇİN'DEN GETİRİLMİŞ

Ülkeye yasadışı yollardan sokulduğu belirlenen oyuncakların, sınır kapılarından transit giriş yapan TIR’lara, ithalatı yapılan ve beyan edilen ürünlerin haricinde kaçak olarak yüklendiği tespit edildi.

Çin'den getirilen ürünlerin İran üzerinden önce doğu illerine, buradan da batıdaki kentlere sevkedildiği belirlendi.

Ele geçirilen oyuncaklardan numuneler alınarak analize gönderildi.

Kaçak yollardan girişi yapıldığı için Sağlık Bakanlığı'nın denetiminden geçmeyen oyuncakların, halk sağlığını tehdit ettiği belirtildi.

KİREÇCİ: BU DURUMDAN MUZDARİBİZ

Türkiye Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Başkanı Yakup Kireçci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İllegal yollardan farklı yöntemlerle ürünler yurda sokuluyor. Biz de biliyoruz bunu. Bu durumdan biz de muzdaribiz. İçerdiği kimyasallar nedeniyle oyuncaklar denetlenmediği taktirde çocuklarımızın hayatı riske atılıyor. Bunu kabul edemeyiz" dedi.

AİLELER DİKKAT

Oyuncak konusunda ailelerden çok dikkatli olmasını isteyen Kireçci, şu uyarılarda bulundu:

"Ailelere tavsiyem, oyuncak fiyatları yüksek diye çocuklarına pazardan, tezgahlardan ve sokaklardan satılan oyuncaklar almasınlar. Türkiye'de üretilen veya yurtdışından ithal edilen oyuncakların üzerinde ithalatçı bilgileri, adresi, telefonu olmayan hiçbir ürünü satın almasınlar. Bu ürün sahte demektir. Kaçak yollardan girmiş demektir. Ucuz diye oyuncak alacağınıza hiç almayın. Kaçak oyuncakların zararlı kimyasallar içerebileceğini unutmayın.

Ürünleri, bir sorun yaşadığınızda muhatap bulabileceğiniz satış noktalarından alın. Özellikle 'CE' olup olmadığını kontrol edin. Basit ambalajlı oyuncaklardan kaçının. Kaçak oyuncaklar alarak hem kaçakçılığın artmasına sebep oluyorsunuz hem de çocuklarınızın sağlığıyla oynuyorsunuz."

Sayfa Yükleniyor...