İzmir'de çete operasyonu: 47 gözaltı

İzmir'de bir suç örgütüne yönelik operasyonda 47 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda 3 kalaşnikof tüfek, 1 el bombası, 23 tabanca, 13 av tüfeği ve 16 kilogram esrar ele geçirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.03.2017 - 17:06

İzmir'de çete operasyonu: 47 gözaltı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, polis ekipleri, kentte "adi suç çetesi" olarak değişik suçlara karıştıkları belirlenen bazı kişileri takibe aldı.

Yaklaşık 5 ay süren takipte çete üyelerinin Alsancak semtinde bir eğlence merkezine silahlı saldırı hazırlığında olduğunu belirleyen ekipler, operasyon başlattı.

Operasyonda 3'ü kadın 47 şüpheli gözaltına alındı.

Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda, 3 kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 1 el bombası, çeşitli çap ve markalarda 23 tabanca, 13 pompalı av tüfeği, 2 kurusıkı tabanca, 35 kalaşnikof fişeği, 207 tabanca mermisi, 96 av tüfeği fişeği ile 16 kilogram esrar ele geçirildi.

Emniyette işlemleri tamamlanan zanlıların İzmir'deki "kurşunlama, yaralama, tehdit, şantaj, yağma, kundaklama ve vahim silahlarla saldırı" gibi 28 ayrı asayiş olayının da faili oldukları bildirildi.

Emniyet yetkilileri, çete üyelerinin takibi sırasında daha önceden de 17 kişinin gözaltına alarak tutuklandığını, halen cezaevinde bulunan bu zanlıların planladıkları 15 ayrı eylemin önlendiğini kaydetti.

Sosyal medyayı etkin kullanan suç çetesinin, bu sayede panik oluşturduğu ve çevreye korku salarak maddi menfaat elde ettiklerinin saptandığı, vatandaşların milli duygularını istismar etmeye yönelik söylemlerde bulundukları, bu şekilde taraftar toplamayı hedefledikleri iddia edildi.

Suç örgütü üyelerinin eylemlerinde, özellikle para ve uyuşturucu verdikleri 18 yaşından küçük çocukları kullandıkları ileri sürüldü.


Örgüte liderlik yaptığı ileri sürülen Serkan K'nin yurtdışına kaçtığı, hakkında yakalama kararı bulunan firari zanlının arandığı bildirildi.

Serkan K'nin, Karabağlar ilçesindeki bir lokantada silahlı kişiler olduğu yönündeki ihbar doğrultusunda aralarında Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından paraşütle atlayan pilotu öldürdüğü yönünde basına yansıyan açıklamalarıyla bilinen Alparslan Çelik'in de olduğu 15 kişi ile birlikte geçen yıl 31 Mart'ta gözaltına alındığı ve daha sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığı belirtildi.

Emniyette işlemleri tamamlanan şüphelilerden biri kadın 3'ü sorgularının ardından serbest bırakılırken; 2'si kadın 44 zanlı ise adliyeye sevk edildi.

Sayfa Yükleniyor...