İzmir'de CHP'lilerden coşkulu kutlama

İzmir'de büyük oy farkıyla seçimi kazanan CHP'liler zaferi Cumhuriyet Meydanı'nda kutladı. CHP, İzmir'in ilçelerinden sadece 1'ini kaybetti.

29.03.2009 - 20:59

İzmir'de CHP'lilerden coşkulu kutlama

Yerel seçimler öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın CHP'den almak istediklerini açıkladıkları İzmir'de yerel seçimler CHP'nin zaferiyle sonuçlandı.

2004 yerel seçimlerine göre oylarını 6 puan daha artıran CHP adayı Aziz Kocaoğlu, aldığı yüzde 53 oyla büyük farkla seçimi kazandı. İkinci sıradaki AKP'nin oyları yüzde 32'de kaldı.

İzmir'in ilçelerinde ise AKP'nin 2004 kazandığı belediyelerde seçimleri kaybetti. Kentteki 30 ilçeden 29'unu CHP alırken, sadece Tire'de DP kazandı.

AKP, 2004'te kazandığı Aliağa, Bayındır, Bergama, Buca, Gaziemir, Kemalpaşa, Tire, Ödemiş ve Urla'da diğer partilere geçildi.

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından CHP İzmir İl Başkanlığı'na gelen Aziz Kocaoğlu, coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Partililer ve vatandaşlar Kocaoğlu'na sevgi gösterisinde bulundu.

Merhum Ahmet Priştina'nın vefatından sonra göreve geldiğini hatırlatan Kocaoğlu, İzmirlilerin kendisine sahip çıktığını belirterek "Tabii ki, bu başarıda 5 yıllık dönemde yaptığımız özverili çalışmalarımızın da payı var. Ama bu başarı bizim değil, İzmir'in ve İzmirlilerindir. Onların bize duydukları bu güven bizim sorumluluğumuzu daha da artırdı. Daha çok çalışıp İzmir için, İzmirliler için layık olmaya çalışacağız. Hedef İzmir'i, 'Akdeniz'in yıldızı yapmak', daha sonra hedef sıçratarak 'dünya kenti' yapmak."

HEDEFİ TUTTURDUK
Kocaoğlu, oy çıtasını yüzde 51 olarak belirlediklerini, hedefi tutturduklarını söyledi.

AK Parti adayı Taha Aksoy'un kendisini arayarak tebrik ettiğini belirten Kocaoğlu, "Seçim kampanyaları sırasında hem AK Parti adayı Taha Aksoy hem de MHP adayı Müsavat Dervişoğlu ile İzmir'e yaraşır seçim çalışması yürüttük" diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamaya katılan vatandaşlara hitap eden Kocaoğlu, seçim kampanyasının İzmir'de centilmence geçtiğini ifade etti.

Kocaoğlu, şunları söyledi:

"Bize öyle bir sorumluluk, omuzlarımıza öyle bir yük yüklediniz ki, sizlere layık olmak için daha da fazla çalışmalıyız. İzmir'den yanan ışık tüm Anadolu'yu aydınlatacak. Aydınlığın, çağdaşlığın, demokratlığın, insan sevgisinin merkezi olan İzmir, Türkiye'nin de kendisi gibi olmasını sağlamak için çalışacak, çalışacak, çalışacak. İzmir çok büyük bir sınavdan geçti. Bu sınavı hep birlikte verdik."

10. Yıl ve İzmir Marşı'nın çalındığı kutlamada, meydana kurulan dev ekrandan Kocaoğlu'nun görüntüsü yansıtıldı. Bazı partililer araç konvoyu oluşturarak kent turu yaptı.

AKSOY: İZMİR BİZİ ŞAŞIRTTI
AK Parti adayı Taha Aksoy, "Beklediğimiz oyu alamadık, İzmir bizi şaşırttı" dedi.

AK Parti İl Başkanlığı'nda eşi Nilgün Aksoy ile seçim sonuçlarını takip eden Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının halkın takdiri olduğunu, bunun nedenleri konusunda üzerinde durulması gerektiğini ifade etti.

Aksoy, şöyle konuştu:

"Beklediğimiz oyu alamadık, İzmir bizi şaşırttı. Aziz Bey'i tebrik ederim. Belki kesin olarak seçildikten sonra makamına gidip tebrik ederim. Bu saatten sonra İzmir milletvekilleri olarak İzmir için üzerime düşeni yapabilirim."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...