İzmir'de jandarma komutanlığına roketatarlı saldırı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde jandarma karakoluna roketatarlı saldırı düzenlendi.

İHA - Anadolu Ajansı - DHA 23.02.2016 - 18:30 | Son Güncelleme : 23.02.2016 - 19:10

İzmir'de jandarma komutanlığına roketatarlı saldırı

Kemalpaşa Caddesi Soğukpınar Mahallesi'nde bulunan Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığına, teröristler tarafından roketatarlı saldırı gerçekleştirildi. Roket, jandarma karakol binasının yanında bulunan binaya isabet etti.

Olayda ilk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan olmazken, roketin isabet ettiği binada hasar meydana geldi. 

Saldırının yapıldığı değerlendirilen Nif Dağı eteğindeki alanda, helikopter destekli arama tarama çalışması başlatıldı.

Jandarma komutanlığına düzenlenen saldırı sonrası bölgeye zırhlı araçlı Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekiplerinin de aralarında yer aldığı çok sayıda polis sevk edildi. Bölgede yoğun güvenlik önlemi alındı. Roketin atıldığı değerlendirilen Nif Dağı eteğindeki Bağlıkaya mevkisinde helikopter destekli arama tarama çalışması başlatıldı. Roketin isabet ettiği 4 katlı binanın bulunduğu sokak giriş-çıkışa kapatıldı, sokak aydınlatmaları kapatıldı.

Roketin, üst katı lojman olan İlçe Jandarma Komutanlığı'nın bitişiğindeki eski belediye binası ile bir evin arasında yer alan dar boşluktan geçerek, bu binaların arka bölümündeki 4 katlı bir apartmanın dış cephesine çarparak hasar oluşturduğu bildirildi. 

İZMİR VALİLİĞİ'NDAN AÇIKLAMA

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kemalpaşa Jandarma Komutanlığının bulunduğu Soğukpınar Mahallesi'ne gelerek incelemede bulundu.

Toprak, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, "Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığına yönelik atılan ve roket olduğu değerlendirilen cisim komutanlığın yanındaki 4 katlı evin duvarına denk gelmiş, dışarıda patlamak suretiyle hasar oluşturmuştur" bilgisini paylaştı.

Evin iç kısmında hasar oluşmadığını, olayda yaralanan ve ölen olmadığını bildiren Toprak, "Roket olduğu değerlendirilen cismin atıldığı noktaya yönelik operasyon ve istihbarat çalışmaları başlatılmıştır. Orayla ilgili şu an için bir tespit yok. Arkadaşlarımızın, atıldığı noktayla ilgili takibatı devam ediyor" dedi.

Roketin atıldığı tahmin edilen noktanın yüksek, seyrek ve açık bir alan olduğunu, bölgede evlerin de bulunduğunu kaydeden Toprak, "Yaklaşık 1 kilometrelik bir alan olduğu değerlendiriliyor. Menzil olarak ulaşması mümkün değil, rüzgarın da etkisiyle sonuç olarak ulaşmış. Evin dış duvarına vurmak suretiyle patlamış. Başka olumsuz bir durum yok" diye konuştu.

Bölgede bekleyen vatandaşlara da görüşen Vali Toprak, grupların dağılmasını istedi.

Vali Toprak daha sonra, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit ve İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile jandarma karakoluna girdi.

Öte yandan, olay yerine gelen bir grup da slogan atarak saldırıyı protesto etti. 

Sayfa Yükleniyor...