İzmir'de kitap günleri başladı

İzmir Kitap Fuarı 14'ncü kez kapılarını kitapseverlere açtı.

16.04.2009 - 12:32

İzmir'de kitap günleri başladı

Kültürpark'taki fuarın açılışında konuşan İzmir Vali Yardımcısı Sait Topaloğlu, İzmir'in kültür kenti olduğunu, 9 gün sürecek fuarın yanı sıra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının bu yıl İzmir'de yapılacak olmasıyla kentin dolu dolu ve coşkulu bir hafta yaşayacağını söyledi.

Sait Topaloğlu, kentte 600 bin ilköğretim öğrencisi, 36 bin öğretmen, 6 üniversite olduğu düşünüldüğünde kitap fuarının öneminin kendiliğinden ortaya çıkacağını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan da teknolojinin yeni yeni buluşlar ortaya çıkarmasına rağmen kitabın ortadan kalkmayacağını, bitmeyeceğini belirtti.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner ise yayıncılığın devlet desteğinden yoksun, amatör kişilerin çalışmalarıyla saygın hale geldiğini söyledi.

Tüzüner, ''Kitap yaşamı sevdiren en iyi arkadaştır. Kitabı sevmeyi öğretmek, küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığını kazandırmak herkesin görevidir. Herkes Dünya Kitap Günü'nde anne, baba ve çocuklarına kitap hediye etsin'' dedi.

TÜYAP Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, fuarda 306 yayınevinin yer aldığını, 93 yazarın imza gününe katılacağını, bu yıl katılımcı sayısında yüzde 10 oranında artış olduğunu söyledi.

Kavukçuoğlu, şöyle konuştu: ''Küresel kriz nedeniyle herkes gibi bizde de ürküntü vardı. Katılımcı yayıncı sayısının düşeceğinden çok korkmuştuk ancak birçok yayınevi küresel krizde fuarların satışları artıracağını düşünmüş olmalı ki bu yıl katılımcı yayıncı oranı yüzde 10 arttı. Bu yıl 306 standımız var. Geçen yıl 226 bin olan ziyaretçi sayısını bu yıl inşallah geçeriz.''

Kavukçuoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevine konulan Prof. Dr. Erol Manisalı'nın kitap fuarındaki imza gününe katılamaması nedeniyle üzüntülü olduklarını kaydetti.

Fuarın bu yılki onur konuğu İzmirli yazar ve yayıncı Tarık Dursun K. için hazırlanan gümüş anı plaketi, yazar Server Tanilli tarafından verildi. Ayrıca, TÜYAP'ın Tarık Dursun K. için hazırladığı ''Tut Elimden İzmir'' adlı kitabı yazara takdim edildi.

Açılışa yazar Füruzan, Mustafa Şerif Onaran, Ercan Karakaş ile çok sayıda yazar ve yayıncı katıldı.

FUAR ETKİNLİKLERİ
9 gün sürecek fuar, söyleşi, panel, şiir dinletisi ve çocuk etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Okurlar, tarihçi İlber Ortaylı, şair Ataol Behramoğlu, yazar Füruzan, Server Tanilli gibi tanınmış birçok yazar ve şairle buluşacak.

Fuarda, TÜYAP Çocuk Kulübü bünyesinde söyleşi, okuma saati, atölye çalışması, gösteri ve tiyatro oyunları gibi 20'ye yakın kültür ve edebiyat etkinliği düzenlenecek.

''Bir Zamanlar İzmir'' konulu sergi, Kırmızı Yayınları ve TÜYAP tarafından düzenlenen ''Sarışın Bir Kurt, Atatürk'ün Yayınlanmamış Fotoğrafları'' sergisi gezilebilecek.

Bergama Yortanlı Kurtarma Derneğince düzenlenen ''Mavi Sonsuzluk: Allianoi, Hasankeyf, Munzur...'' konulu fotoğraf sergisi görülebilecek.

Sanatçı Eflatun Nuri ve öğrencilerinin çizdiği karikatürlerden oluşan, Saat Kulesi Karikatürcüler Grubunca hazırlanan ''Hepimiz Eflatunuz'' başlıklı sergi de izlenime sunulacak.

14. İzmir Kitap Fuarı kapsamında TÜYAP Çocuk Kulübü bünyesinde söyleşi, okuma saati, atölye çalışmaları, gösteriler ve tiyatro oyunları gibi 20’ye yakın kültür ve edebiyat etkinliği düzenlenecek. TÜYAP Çocuk Kulübü 23 Nisan Çocuk Şenliği, 22-23 ve 24 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenecek.

14. İzmir Kitap Fuarı 18-25 Nisan 2009 tarihleri arasında 11.00-20.00, kapanış günü olan 26 Nisan 2009 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...