DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası tarafından İzmir'de düzenlenen ''işçi mitingi'', Basmane semtindeki DİSK Ege BÖlge Temsilciliği önünde yapıldı.

DİSK Genel Başkanı Çelebi, mitingde yaptığı konuşmada, çalışanın ekmeğini bir lokma büyütmenin sosyal belediyecilik ifade ederek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibinin, adil dağıtımın sağlanmasına çok önemli katkı sğladığını söyledi.

Çelebi, ''Biz, DİSK olarak Aziz Kocaoğlu'nun ve ilçelerde de emekten yana olan başkan adaylarımızın desteklenmesi kararını verdik. Sandığa gidilmesini, sandıklara sahip çıkılmasını istiyoruz. Bu bizim seferberliğimiz, gelecek mücadelemizdir. Demokrasi ve emek mücadelesinde bu ülkede bedeller ödedik. Varsa yeni bedeller, onları da ödemeye hazırız. Zalimin zulmü varsa, işçilerin de İzmir Büyükşehirde Aziz başkanı var'' dedi.

Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ise, dünya ülkelerinin krize karşı önlem alırken, bu ülkenin başbakanının çıkıp ''Kriz bizi teğet geçti'' dediğini hatırlattı. Ekici, ''Teğet değil, delip de geçti. Bu kadar umursamazlık içinde yerel yönetimlere talipler ve 'İzmir'i istiyoruz' diyorlar. İzmir'i isteyenlere değil, hak edenlere vereceğiz. Aziz Başkan, İzmir'i anasının ak sütü gibi hak ediyor'' diye konuştu.

''TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE'DEN YANAYIM''
Mitinge katılan ve işçilere hitap eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP adayı Aziz Kocaoğlu da, İzmir'de ilerideki günlerde taşeron işçi kalmayacağını söyledi.

Bunun bir seçim vaadi olmadığını belirten Kocaoğlu, ''Taşerondan, geçmişten bugüne kendi şirketlerimize yaklaşık bin 200 işçi arkadaşımızı aldık ve büyük bölümüyle toplu sözleşme yaptık. İZELMAN'da da son noktaya geldik. Önümüzdeki hafta onunla da sözleşme imzalayacağız. 5 yıldır sözleşmeleri kendi aramızda halledip gidiyoruz. İşçi ve yoksulun yanındayız'' dedi.

20 bin kişiyi aşkın çalışanla Ege Bölgesi'nin yatırımda, maaş ve borç ödemede en büyük kurum olduklarını ifade eden Kocaoğlu, ''Kendimi bildim bileli tam bağımsız ve gerçekten demokrat bir Türkiye'den yanayım, bunun için çalışıyorum'' diye konuştu.