İzmir'de üç günde üç cinayet

İzmir'de iki genç kızın kafalarına tek el ateş edilerek öldürülmesinden sonra bugün de bir travesti başından vurulmuş bulundu. Üç kurbanın da tabancayla öldürülmüş olması akıllara seri katil şüphesini getirdi.

Haberler 27.04.2010 - 09:01

İzmir'de üç günde üç cinayet

İzmir Balçova'da birer gün arayla öldürülen iki genç kız seri katil şüphesini gündeme taşımıştı. Bugün işlenen bir cinayet seri katil şüphesini iyice artırdı.

Konak ilçesinde Fevzipaşa Bulvarı 913 Sokak girişindeki bir iş hanının önünde park halindeki 35 HZL 46 plakalı otomobilin kapısının açık olduğunu fark eden polis, araçta inceleme yaptı.

Otomobilde, başına silahla ateş edildiği belirlenen bir kişinin cesedi bulundu.

Travestinin de tabancayla ateş edilerek öldürüldüğü, ayrıca çantasının alındığı belirlendi.

Banka memuru Esra Yaşar'ın kafasına tek el ateş edilerek öldürülmesinden bir gün sonra üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla da aynı şekilde vurulmuştu.

İki cinayetin işlendiği yerler arasındaki mesafe ise 200 metreydi.

BALİSTİK İNCELEME SÜRÜYOR
İzmir Valisi Cahit Kıraç, kentte peşpeşe işlenen 3 cinayette kullanılan silahın aynı olup olmadığı yönündeki balistik incelemenin devam ettiğini söyledi.

Önce Balçova ilçesinde bankacı Esra Yaşar'ın, daha sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi Ayşe Selen Ayla'nın, bu sabah da Fevzipaşa Bulvarı'nda saat 05.00'te Mustafa Has'ın öldürüldüğünü hatırlatan Vali Kıraç, şöyle konuştu;

''Bu 3 olayda kullanılan tabancanın aynı olup olmadığıyla ilgili balistik inceleme devam ediyor. Ortak özellikleri başlarına tek kurşunla ateş edilerek hayatlarını kaybetmiş olmaları. Emniyet müdürlüğümüz, cinayet masası, istihbarat birimleri, parmak izi birimleri olayı bütün detaylarıyla inceliyor. Bu 3 hadisede kovanların ve mermilerin aynı silahtan çıkıp çıkmadığı konusuyla ilgili teknik rapor henüz tamamlanmadı.''

Polisin önleyici zabıta hizmetlerine ağırlık verdiğini ifade eden Vali Kıraç, ''Başta Balçova olmak üzere Huzur Timleri, Yunuslar, yaya devriye ekipleri ve özellikle uzman ekiplerden oluşturduğumuz ekipler çalışmaları sürdürüyor. İnşallah bu katil en kısa sürede yakalanır. Umarım güvenlik kuvvetlerimiz neticeye kavuşturacak, sorunu aydınlatacaktır'' dedi.

EŞKAL BELLİ DEĞİL
Vali Kıraç, bir gazetecinin, eşkalin belirlenip belirlenmediği yönündeki sorusuna ''Bunlar çalışma aşamasında. Soruşturmanın selameti açısından bu konularda açıklama noktasında olamıyoruz. Henüz ortada zanlı yok, eşkal yok, failin kullandığı cinayet aletleri yok. Soruşturma aşamasında detay bilgi vermek soruşturmayı olumsuz etkileyebilir'' diye cevap verdi.

Bir gazetecinin, cinayetlerin işlendiği Balçova'da ve Fevzipaşa Bulvarı'nda MOBESE kameraları olduğu halde çalışmadığı yönünde iddialar bulunduğunu belirtmesi üzerine Kıraç, ''Şu an için onlara açıklık getirecek noktada değilim. Arkadaşlar çalışmalarını sürdürsünler sonra açıklama yaparız'' diye konuştu.

HER SOKAKTA MOBESE OLMAZ
Vali Kıraç, ''MOBESE kameraları daha fazla olsa bu tür cinayetler engellenir miydi'' sorusunu ise ''Olmalı tabii, iş yerlerinin, bankaların kameralarının görüntülerini izliyoruz. Ama her caddede, sokakta da MOBESE kamerası olacak diye bir şey yok. Bu ana arterlerde olacak. Arkadaşlar takip ediyor'' diye yanıtladı.

İzmir'de yaşayanların bu cinayetler nedeniyle endişeli olduğunun belirtilmesi üzerine de Kıraç, ''Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Üzüntülüyüz hep beraber. Polise gerekli destek verilmeli. Görgü tanıkları, bu işi görenler, o bölgedeki insanlarımız, bilgileri, görgüleri varsa en yakın güvenlik birimiyle paylaşsın. 3 cinayet var, faili tek de olabilir ayrı da olabilir bunu şu an bilemiyoruz'' dedi.

Vali Kıraç, bunların seri cinayetler olup olmadığının sorulması üzerine, ''Yorum yapmam lazım, yorum da bize düşmez'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...