İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzdeniz'e ait ''İhsan Alyanak'' isimli yolcu vapuru, Konak iskeleden hareket ettikten kısa süre sonra deniz fenerine çarptı.

İlişkili Haberler


Ön tarafı zarar gören kaptan Abdurrahman Özdemir yönetimindeki vapur, Konak iskeleye döndü ve 200 yolcusunu indirdi.

Yarısı suya gömülen vapurda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi. Kazanın, vapurun dümeninin kilitlenmesi sonucu yaşandığı öne sürüldü.

Yolculardan Şükran Kılıçanaç, “Karşıyaka’ya gitmek için hareket ettikten kısa süre sonra gemi mendireğe çarptı, su almaya başladı. Korkulan birşey olmadı” dedi. Kaptan Abdurrahmen Özdemir de, “Gemi mendireğe sürtünce hemen geri döndüm” dedi.

'İNSANLAR BİRBİRİNİN ÜZERİNE ÇIKTI'
Vapurda bulunan yolculardan Burçin Ata ise vapur kalktıktan sonra büyük bir gürültü duyduklarını, vapurun ani bir sarsıntı yaşadığını söyledi. Vapurdaki yolcular gibi kendisinin de korkuya kapıldığını dile getiren Ata, şöyle konuştu: ''Vapur kalktıktan sonra kırmızı deniz fenerine yaklaştık. Sanki kafadan çarpacaktık. Son anda yan döndü, yandan çarptık. Daha sonra vapur durdu. Yolcular bağırmaya başladı kaptana 'Niye gidiyorsun' diye. Vapur geri döndü. Vapur iskeleye döndüğünde çok büyük telaş vardı, merdivende insanlar birbirlerinin üzerine çıktılar. Sonra vapuru boşalttık.''

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İzdeniz şirketi yetkilileri, batırılan vapurun ön kısmındaki hasarın deniz içinde onarılacağını, daha sonra römorkörle Konak İskelesi'nden çekileceğini belirtti.

Bu arada, vapurun akaryakıt deposundan denize sızan mazot, Konak İskelesi çevresine yayıldı. Mazotun daha fazla yayılmasını önlemek için batan şehir hatları vapurunun çevresine, deniz yüzeyinde plastik şerit çekildi.

Kazayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.