İlişkili Haberler

İzmir'in Menderes ilçesinde, 1 Temmuz'da makilik alanda başladıktan sonra rüzgarın etkisiyle ormanlık alana yayılan yangının yüzde 90 oranında kontrol altına alındığı bildirildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Şaşal Mahallesi yakınında geçen cumartesi başlayan yangın, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve çevre illerden ekiplerin karadan ve havadan müdahalesi sonucu büyük ölçüde söndürüldü.

Bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğünü açıklayan yetkililer, yangının yeniden başlama ihtimaline karşı teyakkuzda olduklarını açıkladı.

SOĞUTMA SONRASI HASAR TESPİTİ

Bu arada yangın nedeniyle oluşan zarar tespiti de soğutma çalışmalarının ardından gerçekleştirilecek.

AĞAÇLANDIRMA 1 YIL İÇİNDE BAŞLAYACAK

Yangın bölgesinde en geç 1 yıl içinde yeniden ağaçlandırma yapılması planlanıyor. 

SAHİLLER ALEVLERE TESLİM

Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınında, 1 Temmuz Cumartesi günü öğle saatlerinde makilik arazide başlayan ve çevredeki ormana sıçradıktan sonra geniş bir alanda etkili olan yangın için havadan ve karadan söndürme çalışması başlatılmıştı.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin 3 helikopter, 1 uçak, 12 su tankeri ve 25 arazöz ile yaptığı söndürme çalışmalarına çevre illerden gelen yangına müdahale ve destek ekipleri katılmıştı.Söndürme çalışmaları 2 bin personel ile gerçekleştirilmişti. 

YANGINDAN GERİYE KALANLAR