NTV

İzmir'deki orman yangını kontrol altına alındı

NTV

Türkiye

İzmir'in Menderes ilçesinde makilik alanda cumartesi günü başlayan yangın kontrol altına alındı. 50 saati aşkın süredir devam eden yangının tekrar büyümemesi için yoğun bir çalışma var. Olayla ilgili son açıklama, İzmir Orman Bölge Müdürü'nden geldi: Kısmen kontrol altına alındı, bugün zarar gören alan olmadığını ifade edebiliriz...

İzmir'de cumartesi öğle saatlerinde başlayan orman yangını devam ediyor.

Yangının etkili olduğu sarp arazide, iş makinelerinin yol açmasının ardından karadan ekipler de alevlere daha rahat müdahale etmeye başladı ve yangının ilerleyişi durduruldu.

Yangının kontrol altına alındığı bildirildi. Ancak kontrol altına alınan bölgede, rüzgarın yön değiştirmesiyle, zaman zaman alevlenmelerin olduğu belirtiliyor.

50 saati aşkın bir süredir devam eden yangının tekrar büyümemesi için müdahale yoğun bir şekilde sürüyor.

Havanın kararmasıyla hava unsurlarının bölgeden ayrıldığı, karadan müdahaleye devam edildiği öğrenildi.

TERS RÜZGAR TEHLİKESİ

Yangına ilişkin son açıklama İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal'dan geldi. 

Yangının kısmen kontrol altına alındığını söndürme çalışmalarının ise devam ettiğini söyleyen Aybal, ters yönde şiddetli bir rüzgar olmaması halinde çalışmaların olumlu yönde devam edeceğini beklediklerini aktardı.

"BUGÜN ZARAR GÖREN ALAN OLMADI"

Aybal, "Yangın kısmen kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmalarına da başlandı. Bugün zarar gören alan olmadığını ifade edebiliriz. Alevler de yayılmadı" dedi. 

TAHTALI BARAJI KİRLENDİ Mİ?

Konuyla ilgili NTV'ye açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 40 araç, 310 itfaiye personeli ve iş makineleriyle Orman Bölge Müdürlüğü ekipleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.

"Yangın başladığından beri sahadayız" diyen Kocaoğlu, "İlçe belediyelerimiz de araröz desteği verdi. Çok büyük bir yangın, şu anda kontrol altına alınmış durumda. Yangına maruz kalan saha içerisinde alevlenmeler oluyor. Bu kadar büyümesinin nedeni orman araçlarının bile çıkamayacağı sarp bir arazi olmasından kaynaklanıyor" diye konuştu. 

Kocaoğlu'na söndürme çalışmaları sırasında bir helikopterin de düştüğü Tahtalı Barajı'nın kirlendiğine yönelik iddialar da soruldu.

"Helikopterden sızacak yakıt ve yağın yanı sıra küllerin de kirleteceği söyleniyor. Ama bizim Görece'deki arıtmamız yağ ve akaryakıt atıklarını temizleyecek güçte ve sistemde" diyerek iddiaları yalanlayan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

"Biz suyu barajın altından pompalarla alıyoruz. Soğutmada da yangınla mücadelede de en yakın baraj olduğu için burası kullanılıyor. Tahtalı Barajı 300 milyon metreküp seviyesinde. Şu anda doluluk oranı 250 milyon metreküp seviyesinde. Buradan alınacak su hesaplanacak bir şey değil. Alabildikleri kadar alıyorlar zaten. Bir tehlike söz konusu değil. Görece arıtmamız İzmir'in en büyük su arıtması. Yağı, akaryakıtı, külleri temizleyebilecek güçte. Onun için bir problem yok." 

800 HEKTAR KÜL OLDU

Alevlerin 800 hektarlık alana zarar verdiği kaydedildi. Yangın nedeniyle Menderes-Gümüldür yolu da güvenlik nedeniyle cumartesi gününden bu yana kapalı.

SAHİLLER ALEVLERE TESLİM

ETİKETLER