İzmir'de makilik alanda yangın

İzmir'in Menderes ilçesinde makilik alanda başlayan yangın cumartesi gününden beri devam ediyor. 800 hektarda etkili olan alevler iki noktada kontrol altına alındı. Jandarma ekiplerinin alevlerin başlangıç noktasında cam içki şişesi bulduğu bildirilirken, havanın aydınlanmasıyla havadan müdahale de yeniden başladı.

Anadolu Ajansı 03.07.2017 - 04:14

İzmir'de makilik alanda yangın

İzmir'in Menderes ilçesindeki yangın geniş bir alanda etkili olmaya devam ediyor. 

Şaşal Mahallesi yakınlarında önceki gün makilik arazide başlayan ve rüzgarın etkisiyle ormanlık alana yayılan yangına, Orman Genel Müdürlüğüne bağlı 2 bin personel ile 11 helikopter, 4 amfibi uçak, 128 arazöz ve 11 dozerle müdahale ediliyor.

Alevler akşama doğru iki noktada kontrol altına alınırken, dün akşam havanın kararmasıyla sadece karadan müdahale edilen yangını söndürmek için helikopter ve uçaklar havanın aydınlanmasıyla birlikte tekrar devreye girdi.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangının çıkışıyla ilgili araştırmanın sürdüğünü ancak insan hatasından kaynaklanmış olabileceğini ifade etti.

MENDERES-GÜMÜLDÜR YOLU KAPATILDI

Yangın nedeniyle gökyüzünü is bulutu kaplarken, dumandan etkilenmelerin önüne geçilmesi için Menderes-Gümüldür yolu da çift taraflı olarak trafiğe kapatıldı. Jandarma ekiplerinin önlem alarak kontrol noktası oluşturduğu yolda sadece görevli kişilerin araçlarının geçişine izin veriliyor.

KAYMAKAMLIKTAN GÖNÜLLÜ ANONSU

Söndürme çalışmalarına vatandaşlar da katılıyor. Urla Kaymakamlığı tarafından yangına müdahale edecek gönüllü arandığı anonsu yapıldı. Yağcılar, Kuşçular ve Demircili mahallelerinden 18-50 yaş arasındaki 30 kişilik grup Urla Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüs ile yangın bölgesine gitti.

YANGININ NEDEN ARAŞTIRILIYOR

Bu arada Menderes İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipleri de yangının ilk çıkış noktası olarak belirlenen Deliömerli köyü yolunun üst kesimindeki makilik alanda inceleme yaptı.

ALEVLERİN BAŞLANGIÇ NOKTASINDA İÇKİ ŞİŞESİ

Jandarma ekipleri, sabotaj amaçlı kullanılmış olabileceği değerlendirilen benzin ve tiner kokusuna duyarlı dedektör köpeğin yardımıyla bölgede çalışma başlattı. Ekiplerin yaptığı incelemede alevlerin başlangıç noktasında cam içki şişesi bulunduğu öğrenildi.

YANGIN HELİKOPTERİ BARAJA DÜŞTÜ

Öte yandan yangına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışan ve 5 personeli bulunduğu bildirilen yangın söndürme helikopteri, "Bambi" olarak adlandırılan tankının su içindeki bir cisme takılması sonucu suya düştü. Biri hafif yaralı olan helikopter personeli barajdaki görevliler tarafından kurtarıldı.

Sayfa Yükleniyor...