Binali Yıldırım "İzmir'in çılgın projesi"ni açıkladı

Adnan Menderes Havalimanı'nda halka hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, "İzmir’in çılgın projesi de geliyor" diyerek Konak ve Karşıyaka'nın birleştirileceğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 30.05.2016 - 23:37 | Son Güncelleme : 31.05.2016 - 01:05

Binali Yıldırım "İzmir'in çılgın projesi"ni açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Efes-2016 Birleşik Müşterek Atışlı Tatbikatı’nı izlemek için İzmir'e gitti.

Yıldırım'ı Adnan Menderes Havalimanı'nda İzmir Valisi Mustafa Toprak ve diğer yetkililer karşıladı.

AK Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından Adnan Menderes Havalimanı'nda Cumhurbaşkanlığı otobüsü üzerinde halka hitap eden Yıldırım, İzmir'i yeniden İstanbul ile yarışır duruma getireceklerini söyledi.

Osmangazi Köprüsü’nün 30 Haziran’da açılacağını söyleyen Yıldırım, "İzmir’in çılgın projesi de geliyor" diyerek  şunları kaydetti:

"Körfez Geçişi'ni de İzmir'e mutlaka getireceğiz. Nasıl Konak Tüneli'ni yaptıysak, Sabuncubeli Tünelini yapıyorsak Körfez Geçişi'ni de mutlaka yapacağız. Kordonla Kordelya'yı, Konak ile Karşıyaka'yı birleştireceğiz."

"İzmir'i artık hizmet yoksunluğundan mutlaka kurtaracağız" diyen Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: Başlattığımız 35 projeyi bitireceğiz. Yeni projeleri de İzmir'e kazandıracağız. Değil mi ki sizin bu sevginiz, kardeşliğiniz ancak ve ancak heyecanımızı, sorumluluğumuz artırır. Allahına kurban İzmir." 

30 HAZİRAN'DA AÇILIYOR

İzmir'i İstanbul'a bağlayan otoyol projesinde Osmangazi Köprüsü'nün tamamlandığını, 30 Haziran'da açacaklarını dile getiren Yıldırım, 2 yıl sonra Bursa-İzmir arasının da bitmiş olacağını ve İzmir'den İstanbul'un 3 saatten daha az sürede alınabileceğini vurguladı. 

"HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI..."

Kendisi için İzmir'den aday gösterildiği 2011 Mart ayının bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Yıldırım, ilk aday gösterildiği o dönemde yabancısı olduğu bir kente gelmekten dolayı endişelendiğini, "çok bilmediğim, daha önce bulunmadığım bir şehre gidiyorum acaba nelerle karşılaşacağım" diye kendisine sorular sorduğunu anlattı.

Yıldırım, "Ancak İzmir'e gelince bu muhteşem coşkuyu görünce 'İzmir benim şehrim' dedim. 'İzmirli benim kardeşim' dedim. İşte yol arkadaşları burada. Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi söylediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor, İzmir'i hatırlatıyor" ifadelerini kullandı.

“EY KATİL TERÖR ÖRGÜTÜ BU ÜLKEYİ BÖLDÜRTMEYECEĞİZ”

Terörle mücadeleye ilişkin mesajlar da veren Yıldırım, şunları kaydetti:

Ülkemiz, milletimiz için şehit olan tüm askerlerimize, polislerimize, koruyucularımıza Allah'tan rahmet diliyorum, gazilerimize şifalar diliyorum. Şunu herkes bilecek, 780 bin kilometrekare vatan toprağı birdir, bütündür, hiç kimse bölemez, kimse bizi birbirimizden ayıramaz. Yolları böleriz, 'yi böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz vatanı böldürtmeyiz. Bu ülkenin başına bela olan terörü bitirmek için ahdettik, yemin ettik. Kaçtıkları yere kadar kovalayacağız. İzmir'den sesleniyorum, ey bu büyük milleti, bu mukaddes vatanı bölmeye çalışan katiller, ey katil terör örgütü, İzmir'den yükselen bu ses, birliğin,beraberliğin, bağımsızlığın sesidir. Aynen İzmir'in kuruluşundaki 9 Eylül'ün, İzmir efelerinin sesi gibi."

"BEKLENEN AN GELDİ"

Yıldırım, konuşması sırasında havalimanına iniş yaparak Cumhurbaşkanlığı otobüsüne geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "İşte beklenen an geldi, Türkiye sevdalısı, dünya lideriyle İzmirliler buluşacak, kucaklaşacak, hasret giderecek" sözleriyle takdim etti. 

Sayfa Yükleniyor...