Jandarma: Suyumuzda taş yoktur

Jandarma, Silivri'de yaşanan olaylarla ilgili "Vatandaşın zarar görmemesi için gayret sarfettik, müdahale aracı tarafından sıkılan suyun içinde taş, çakıl veya kum bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.

Haberler 20.02.2013 - 14:55

Jandarma: Suyumuzda taş yoktur

Jandarma Genel Komutanlığı, önceki gün Silivri Cezaevi'nin önünde yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı.


Duruşmayı izlemeye gelen çok sayıda kişinin yaralandığı olay sırasında, TOMA adı verilen Toplumsal Olaylara Müdahele Aracı'ndan sıkılan su da tartışma konusu olmuştu. Su nedeniyle vücudunda yara oluşanlar, suyun içinde çakıl bulunduğunu savunmuştu.

Jandarma'nın açıklamasında, olaylar sırasında vatandaşların zarar görmemesi için gayret gösterildiği belirtilirken, "TOMA'dan sıkılan suyun ırmaktan ya da dereden alındığı, suyun içinde çakıl taşı, kum bulunduğu iddiaları tamamen asılsız ve gerçek dışıdır" denildi.

Açıklamaya göre Jandarma, sıkılan suda taş olduğunun ileri sürülmesi üzerine, inceleme yaptı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın yazılı açılmasında şu görüşlere yer verildi:

"Olay günü Silivri Cezaevinde meydana gelebilecek olaylara müdahale etmek maksadıyla; 2 adet Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı görevlendirilmiş olup, anılan araçlarda bulunan su tankının dolumu, Silivri Cezaevi Kampüs’ündeki Yangın Müdahale İstasyonunda bulunan şebeke suyundan yapılmıştır.

Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarında, aracın su tankına çekilen suya yabancı maddelerin karışmasını önlemek maksadıyla filtre sistemi mevcut olup, iddîalar üzerine yapılan kontrolde her iki aracın da filtre sisteminin faal olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca, Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarında su tankında bulunan suyun püskürtülmesini sağlayan su topunun; taş, çakıl gibi sıvı olmayan cisimleri püskürtmesi, pompa gövdesi ile pompa kanatçıkları arasındaki boşluğun milimetreden daha küçük mikron ölçülerinde olması nedeniyle, bu iddianın teknik olarak da doğru olması mümkün değildir.

Su içinde mikron ölçüsünden daha büyük cisimlerin bulunması; sistemin arızalanmasına ve büyük bakım onarım masraflarına neden olacağı için, zamanla suyun içerisinde oluşabilecek tortunun sisteme zarar vermesini önlemek maksadıyla, su tankının altında ayrıca çökertme haznesi de bulunmaktadır."

Sayfa Yükleniyor...