Japon yapımı android

Nano ölçekteki ‘ilaç’ şeklinde olanlardan, birbirleriyle güreşen mekanik versiyonlarına kadar, robotlar giderek insan hayatındaki yerini artırıyor. Bunun en son ve etkileyici örneği ise şüphesiz Geminoid F.

Haberler 12.04.2012 - 15:16

Japon yapımı android

Japon bilim insanlarının ürettiği en gelişmiş android olan Geminoid F, sahip olduğu 65 mimik sayesinde rahatlıkla konuşuyor, hatta şarkı söyleyebiliyor.

Geminoid F, sanal şarkıcıların türemeye başladığı Japonya’da, yakın zamanda androidlerden oluşan müzik gruplarının ortaya çıkmasını bile sağlayabilir.

Japon yönetmen Oriza Hirata’nın 'Sayonara' adlı oyununda rol bile alan Geminoid F, ilk kez Çin’de kamuoyunun karşısına çıktı. Derisinin altındaki mekanik aktüatörlerin yüz ifadelerini gerçekleştirdiği android, Hong Kong’da insanların arasına karıştığında gerçeğinden ayırt edilemez bir görünüm sergiledi.

BİR ANDROİD İÇİN FİYATI DÜŞÜK
Geminoid F, Osaka Üniversitesi akademisyeni ve aynı zamanda ünlü bir robot tasarımcı olan Hiroşi İşiguro tarafından üretildi. İşiguro’nun robotlarının fiyatının ortalama fiyatı, 1.2 milyon dolar.

Ancak android teknolojisinin insanlara daha yakın olmasını isteyen İşiguro’nun, Geminoid F için belirlediği fiyat 110 bin dolar.

Gülümseyebilen, kaşlarını ve ağzını oynatabilen Geminoid F, yine de donuk bakışlara sahip. Belleğinde kaydedilen şarkıları çalarak söylebilen kadın android, başka bir kişinin sesiyle de dudaklarını kımıldatarak konuşabiliyor. Geminoid F, hava basıncıyla çalışan toplam 12 aktüatör içeriyor.

İşiguro, geçmişte de bir tanesi kendisine benzeyen birçok insan benzeri robot yapmıştı. Japon bilim insanı, bir gün robotların insanları bizden biri oldukları konusunda rahatlıkla kandırabileceklerini ifade etti. İşiguro, “İnsan nedir? Lütfen tanımlayın ben de bir kopyasını yapayım” dedi.

Sayfa Yükleniyor...