Japonya özeleştiri yapıyor

Japonya hükümeti, depremle birlikte Fukuşima nükleer santralinde yaşanan yıkım ve sızıntı nedeniyle ülkenin nükleer enerjiye bağımlılık politikasını gözden geçirileceğini açıkladı.

11.05.2011 - 13:44

Japonya özeleştiri yapıyor

Ülkenin mevcut enerji politikası elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 50'sinin nükleer santrallerden sağlanmasını öngörüyor.

11 Mart'ta büyük yıkıma yol açan deprem ve tsunamiden sonra, yenilenebilir enerji ve tasarrufa daha fazla odaklanmaları gerektiğini söyledi.

Deprem, Fukuşima nükleer santraline büyük zarar vermişti. Santral hâlâ radyasyon sızdırıyor.

Mevcut durumda Japonya'nın elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 30'unu nükleer santraller karşılıyor.

Ancak bu oranın yüzde 50'ye çıkarılması planlanıyordu.

Başbakan Kan, nükleer enerjiye bağımlılığının artmasının sorumluluğunun hükümeti olduğunu ve yeni bir enerji politikasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Fukuşima santralinin operatörü olan Tepco firması, yol açılan zararın tazmini için hükümetin yardımını istedi.

Operatör firmanın yaklaşık olarak 100 milyar dolarlık tazminat davası ile karşılaşabileceği tahmin ediliyor.

Depremin ardından nükleer santralin 20 kilometre çevresinde yaşayan 80 binden fazla kişi evlerini boşaltmak zorunda kalmıştı.

Bölgede tarım ve ticarette kötü etkilenmiş durumda ve bölge halkının ne zaman geri dönebileceği konusunda bir takvim belirlenmiş değil.

Nükleer santralin çevresindeki yerleşim yerlerine giriş yasaklanmasına rağmen, küçük bir grubun kalan eşyalarını almak için bölgeye girmelerine izin verildi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...