Oracle ve Google arasındaki dava Nisan ayında başlamış, iki hafta önce sonuçlanan ilk aşama sonunda çıkan kısmi hükümde, Google, Android işletim sisteminde Java yazılımının uygulama programlama arayüzlerini (API) kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

ABD’de bugüne kadar API’lerin telif eseri kabul edilerek bir davaya konu oldukları görülmemişti. Ancak Oracle, iki yazılımın arasındaki bağlantıyı sağlayan teknik kılavuzlar görevi gören arayüzlerinin, telif eseri olduğunu savunmuştu. Ayrıca, Google’ın bazı Java kodlarını tamamen kopyaladığını belirtmişti.

Jürinin, adil kullanım politikasında kesin bir karara varamaması, Google’ın rahat bir nefes almasını sağlamıştı. Yargıç William Alsup ise Oracle’ın iddiasına kıyasla Google’ın 37 Java arayüzünden dokuzunu kullandığı kararına varmıştı. Ardından bu rakam sekize indi ve Google’ın ödeyeceği tazminatı Oracle’ın talep ettiği rakamın çok daha altına çekti.

Tazminat konusunda yeni bir strateji çizen Oracle ise tazminat parasını Google’ın gizli tuttuğu Anroid gelirlerinden çıkarmayı planlıyor. Oracle avukatlarından David Boies, Google’ın 37 arayüzün tümünün telif haklarını ihlal etmemiş olmasına rağmen talep ettikleri tazminatı almaları gerektiğini savunuyor. Dün Google ile uzlaşmaya varan Oracle, talep ettiği tazminatın tümünü tek bir şartla almayı kabul etti. Bu şart, Yargıç Alsup’un 37 arayüzün birden telif eseri olarak kabul etmesi.

Mahkemenin ilk aşamasında telif haklarının çiğnendiğini kabul ettiren Oracle, bu konuda istediği sonucu almayı umuyor.

EĞER TELİF ESERİ KABUL EDİLİRSE...
Yargıç Alsup’un, 37 arayüzü telif eseri olarak kabul etmesi halinde, mahkemede yeni bir jüri görev alacak. Arayüzler telif eseri kabul edilirse, Oracle bir milyar dolar tazminat alabilecek. Eğer beklenen karar çıkmazsa, “hukuki tazminat” kapsamında arayüz başına en fazla 150 bin dolar tazminat ödenecek. Oracle, böyle bir karar çıkması halinde temyize gideceğini önceden açıklamıştı.

Google, suçlu bulunduğu ilk aşamanın ardından ABD Anayasası’nın yedinci yasasına dayanarak, jürinin davayla ilgili tüm sorularu yanıtlamadığını belirtmiş ve davanın düşmesini istemişti. Böyle bir durum söz konusu olursa, dava sıfırdan başlayabilir.

Jüri, şimdi Oracle’ın telif hakları ihlali iddialarını inceliyor. Bu değerlendirmelerin ardından Oracle’ın alması gereken tazminatın belirleneceği aşamaya geçilecek. Öte yandan, Oracle ve Google tazminatın beklendiği kadar yüksek olmayacağı belli olursa, Yargıç Alsup tarafından belirlenmesini de isteyebilir.