JCR’den Varyap’a 'olumlu'kredi notu

Varyap, uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından 'yatırım yapılabilir' seviyede değerlendirildi.

19.04.2012 - 14:44

JCR’den Varyap’a 'olumlu'kredi notu

Varyap, uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından yapılan değerlendirme sürecini başarı ile tamamladı ve olumlu kredi notu almaya değer görüldü.

Varyap’ı, yatırım yapılabilir seviyede değerlendiren JCR,  Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu ‘BBB-(Trk)’, görünümünü ise ‘Stabil’ (yatırım yapılabilir) olarak belirledi. JCR, şirketin Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para Notlarını ise, Türkiye’nin ülke notu olan ‘BB‘ olarak değerlendirdi. 

JCR Eurasia Rating, değerlendirmesinde Varyap’ı, yerel düzeyde yaygın marka bilinirliliği, ticari etkinliği ve çokuluslu firmalarla geliştirdiği işbirliklerinin yanı sıra, çeşitlendirilmiş gayrimenkul projelerinden beklenen yüksek düzeyli nakit akımlarının sağladığı desteklerle Türk inşa ve gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olarak nitelendirdi.

Değerlendirmede, şu görüşlere yer verildi:

“Firmanın mevcut sermaye yapısı, makro-ihtiyati tedbirler ya da makroekonomik göstergelerdeki dalgalanmalarla ortaya çıkabilecek arızi zararları karşılama kapasitesine dayanak oluşturmaktadır. Varyap, bilanço kompozisyonu, likidite ve çalışma sermayesi ihtiyacı dikkate alındığında uzun vadeli uluslararası yerel para notu ve uzun vadeli uluslararası yabancı para notu, Türkiye’nin ülke notu olan (BB) kategorisinde değerlendirilmiştir.” 

JCR Eurasia Rating’in Varyap’ı değerlendirme notları:

Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para:BB/(Stabil Outlook)
Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu:BB/(Stabil Outlook)
Uzun Vadeli Ulusal Notu: BBB-(Trk)/(Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para:B/(Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu:B/(Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Ulusal Notu:A-3+(Trk)/(Stabil Outlook)
Desteklenme Notu:2
Ortaklardan Bağımsızlık Notu:BC

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...