Jeffrey: G.Doğu ayrılırsa, 3. sınıf olursunuz

Ankara'daki görevini devretmeye hazırlanan ABD Büyükelçisi James Jeffrey'nin veda yemeğinde milletvekillerine "Güneydoğu'nun ayrılması durumunda 3. sınıf bir Ortadoğu ülkesi olursunuz" uyarısında bulundu.

Haberler 23.07.2010 - 13:25

Jeffrey: G.Doğu ayrılırsa, 3. sınıf olursunuz

Ankara'daki görevini devretmeye hazırlanan ABD Büyükelçisi James Jeffrey'nin veda yemeğinde milletvekillerine "Güneydoğu'nun 'den ayrılması durumunda üçüncü sınıf bir Ortadoğu ülkesi olursunuz" uyarısında bulundu.

Edinilen bilgilere göre, görevini Francis Joseph Ricciardone’ye devretmesi beklenen ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey için büyükelçilekte veda yemeği düzenlendi.

Yemeğe AK Parti'den Abdülkadir Aksu ile Vahit Erdem; MHP'den Oktay Vural; CHP'den İlhan Kesici ve BDP'den Sırrı Sakık katıldı.

AK Partililer Anayasa değişiklik paketini, muhalefet milletvekilleri de neden pakete karşı olduklarını anlattı.

Büyükelçi Jeffrey sohbetin Kürtlerin taleplerine ilişkin bölümünde "Eğer Güneydoğu Türkiye'den koparsa üçüncü sınıf bir Ortadoğu ülkesi olursunuz. Türkiye batılı bir ülke" değerlendirmesini yaptı.

BDP Milletvekili Sırrı Sakık ise bunun üzerine "Biz zaten ayrılmayı istemiyoruz. Kürtlerin böyle bir talebi yok. Biz batıyla entegre olmuş Avrupa değerlerine sahip bir ülkede yaşamak istiyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...