JİTEM Genelkurmay'a sorulacak

Diyarbakır'da görülen 11 sanıklı cinayet davasında, JİTEM'in tüm yönleriyle Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na sorulması kararlaştırıldı.

NTV Haber 01.10.2009 - 12:38

Diyarbakır Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili görülen davaya sanıklar katılmadı.

Mahkeme heyeti, davaya konu olan Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele Teşkilatı’yla ilgili geniş kapsamlı araştırma yapılmasını istedi.

Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na, JİTEM'in olup olmadığı varsa hangi tarihte kurulduğu, faaliyetleri ve yargılanan sanıkların bu yapılanmaya üye olup olmadığı sorulacak.

Mahkeme heyeti ayrıca eski PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın JİTEM adına düzenlenen maaş bordrosunun gerçek olup olmadığının da soruşturulmasına karar verdi.

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden emekli Albay Arif Doğan'ın evinde ele geçirilen belgeleri de isteyen mahkeme, belgelerde JİTEM'le ilgili bilgi olup olmadığına bakacak.

Duruşmadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan müdahil avukat Tahir Elçi, soruşturmanın doğru adrese yöneldiğini belirterek, “Belki de ilk kez Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı, JİTEM’le ilgili açıklama yapmak zorunda kalacak. Bu açıdan mahkemenin verdiği karar çok önemlidir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...