JİTEM sanıklarının tamamına beraat

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yıllarında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili Eskişehir'de görülen davada, aralarında emekli Albay Cemal Temizöz'ün de bulunduğu 8 sanık beraat etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.11.2015 - 21:10 | Son Güncelleme : 05.11.2015 - 21:21

JİTEM sanıklarının tamamına beraat

Sanık avukatlarının talebi üzerine Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi tarafından Eskişehir'e alınan davanın bu kentteki karar duruşması, Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Duruşmada tutuksuz sanıklar Cemal Temizöz, Adem Yakin, Burhanettin Kıyak, Fırat Altın, Hıdır Altuğ ve Kamil Atağ ile avukatlar hazır bulundu. Diğer tutuksuz sanıklar Temel ve Kukel Atağ ise duruşmaya katılmadı.

Sanık Temizöz, savunmasında savcının geçen duruşma verdiği mütalaaya katıldığını belirterek, "Yıllarca terör ve suç örgütleriyle mücadele ettim. Kemalist bir subayı mahkum etmek için ellerinden geleni yaptılar. Ben Cizre'de bu zamana kadar yapılmayanı yaptım, Cizre'yi huzurlu bir ilçe haline getirdim. Ondan dolayı bu dava bana açıldı. Hakkımdaki tüm suçlamalardan ayrı ayrı beraatimi talep ediyorum" dedi.

Diğer sanıklar Adem Yakin, Burhanettin Kıyak, Fırat Altın, Hıdır Altuğ ve Kamil Atağ ise suçsuz olduklarını anlatarak, beraatlerini talep etti.

Müşteki avukatlarından Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen ise meydana gelen cinayetlerin siyasi olduğunu öne sürerek, "Bu dava demokrasisi açısından çok önemlidir. Dosyadaki cinayetler kişisel husumetten kaynaklı değil, siyasidir. Dolayısıyla mahkemenin vereceği karar önemlidir" diye konuştu.

Duruşmada ayrıca Kürtçe beyanda bulunan bazı müştekilerin konuşmaları tercüman aracılığıyla Türkçeye çevrildi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların, isnat edilen suçlardan ayrı ayrı beraatlerine hükmetti.

Duruşma sonrası bazı müştekiler mahkemenin bu kararına tepki gösterdi. Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, sanıklar verilen beraat kararının kendilerini üzdüğünü, kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

"Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında görevi sona eren Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinin "davaya konu olay yeri" olduğu gerekçesiyle Şırnak'a gönderdiği Temizöz ile ilgili dosya, Şırnak Ağır Ceza Mahkemesince incelenmişti. Dosya, "yetkisizlik" kararıyla önce Cizre Ağır Ceza Mahkemesine, daha sonra mahkemeler arasındaki yetkisizlik kararlarının çözümü için Yargıtay 5'inci Ceza Dairesine gönderilmişti. Söz konusu ceza dairesi, 12 Eylül 2014'te Temizöz'ün tahliyesine karar vermişti.

İDDİANAMEDEN

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıkların TCK'nın "adam öldürmek", "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından cezalandırılması isteniyor.

Cemal Temizöz'ün 1993'te Cizre'de "terörle mücadele görünümü altında korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan grup oluşturduğu, grubun süreç içinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı" ileri sürülen iddianamede, grubun sorgulanan bu kişilerden bir kısmını öldürdüğü iddia ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...