Apple’ın Aralık ayı ortasında yaptığı “Bu yıl Macworld’a son kez katılıyoruz ve açılış konuşmasını Steve Jobs yapmayacak” açıklaması, beraberinde firmanın kurucusu ve CEO’su Steve Jobs’un sağlık durumunun kötüye gittiği, Apple’ın Macworld 2009’a bu yüzden son kez katılacağı dedikodularını duyurmuştu. Jobs bu konudaki soruları Apple fanatiklerine yazdığı açık mektupla cevapladı.

Geçtiğimiz yıl kanseri yenen 53 yaşındaki Jobs, ölüm döşeğinde olduğu ve Apple’ın kara kara ne yapacağını düşünmeye başladığını bile iddia edilen dedikodulara Apple’ın resmi sitesinde yayınladığı mektupla şu cevabı verdi:

“Sevgili Apple camiası,

On yıldır ilk defa tatil sezonunu Macworld açılış konuşması için değil, ailemle vakit geçirmek için harcıyorum.

Ne yazık ki, açılış konuşmasını yapmak için Phil’i görevlendirmem sağlığımla ilgili yeni söylentilerin ortaya çıkmasına neden oldu, hatta bazıları ileri gidip ölüm döşeğinde olduğumu bile yazdı.

Bu yüzden, siz rahatlayıp Macworld’u keyifle takip edebilesiniz diye, kendimle ilgili oldukça özel bir durumu sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Bir çoğunuzun bildiği gibi 2008 yılı boyunca sürekli kilo verdim. Kilo vermemin nedeni hem doktorlarım hem de benim için gizemini yıl boyunca korudu. Geçtiğimiz haftalarda bu durumun neden kaynaklandığını anlayabilmek amacıyla durumun kökenlerine inmeye karar verdim.

Neyse ki, yapılan bir takım testlerden sonra doktorlarım kilo vermeme neden olan şeyin hormonlarımda var olan bir düzensizlik olduğunu keşfettiler. Bu düzensizlik proteinlerimi benden “çalıyor” ve vücudumun sağlıksız olmasına neden oluyor. Bu durum sofistike kan testleriyle de teyit edildi.

Tedaviye çoktan başladım, elbette bir anda kilo vermediğim için, eski görüntüme ve sağlığıma kavuşmam da çok hızlı gerçekleşmeyecek. Doktorlarım ilkbaharın sonuna doğru eski halime dönebileceğimi söylüyorlar. Tedavi sürecim boyunca Apple’ın CEO’su olarak görev yapmaya devam edeceğim.

Son 11 yıldır, Apple’a elimden geldiğinden daha fazlasını verdim. Eğer Apple’ın CEO’su olarak şirkete katkı sağlayamayacak olursam, yönetim kurulunda ilk ben ayağa kalkıp gitmem gerektiğimi ifade ederim. Umarım, endişeleri ile bana ne kadar değer verdiklerini gördüğüm Apple camiası, bana tedavi sürecim boyunca destek olur ve Apple söz konusu olduğumda hep daha fazlasını yapmak isteyeceğimden şüphe duymaz.

Bu konuda söylemek istediklerimden çok daha fazlasını söyledim, bu konuyla ilgili söyleyeceklerim de bu kadardır.

Steve”